Květinářka radí dát rostlinám 1 obyčejnou tabletu z lékárny. Díky ní rozkvete třeba i ten nejzarputilejší vánoční kaktus

                   

Nádherně kvetoucí vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi) se na pultech obchodů pravidelně objevuje už od listopadu a poslední květy si můžete vychutnat leckdy ještě v únoru. Aby však tuto náročnou část svého života absolvoval bez potíží, musíme mu k tomu vhodně pomoci. A to platí i pro jeho známějšího příbuzného, kterým je falešný vánoční kaktus alias Schlumbergera truncata. Stačí jen vsadit na ten správný způsob péče.

Aspirin jako hnojivo pro rostliny

Dost možná to také znáte. I když dodržujete všechny zásady péče, přesto vám vánoční kaktus odmítá vykvést. Jde bohužel o poměrně náladovou květinu, kterou je mnohdy nutné donutit ke kvetení nejrůznějšími triky. Skvělým návodem je použití obyčejného aspirinu, jenž vše rychle napraví. Budete potřebovat:

  • 1 tabletu aspirinu,
  • 1 litr vody.
iZdroj fotografie: Pixabay

Nejprve tabletu dobře rozdrťte (nejlépe vám to půjde mezi dvěma kávovými lžičkami) a následně ji rozpusťte ve vodě. Pokud byste se ji snažili rozpustit vcelku, trvalo by vám to velmi dlouho. Voda musí být odstátá a pokojové teploty. Tento roztok přelijte do rozprašovače a vydatně jím postříkejte vánoční kaktus každé dva dny až do nasazení poupat. Před použitím vždy roztok protřepejte a po měsíci si vyrobte nový (pokud ho tedy dřív nespotřebujete).

Kolik květů může mít kaktus

Zajímá vás, jak aspirin ovlivní kvetení vánočního kaktusu? Můžeme vám potvrdit, že velmi významně. Pokud máte doma skutečně dobře rostlé vánoční kaktusy s průměrem obvodu „koruny“ větším než jeden metr, pak se na nich může během období květu objevit díky správnému hnojení i více než tisíc květů. Správná výživa je zkrátka a dobře nezbytným základem ideální péče, a to nejenom o vánoční kaktus.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další šikovné rady pro péči

A proč rozkvétají právě o Vánocích? Jednoduše si zachovaly období květu ze země svého původu. Jde totiž o epifytické kaktusy z tropické části Brazílie, kde vánoční svátky připadají právě na nejteplejší období roku. Proto je ke kvetení jednoduše nikdy jindy nepřimějete, tak prosté to je. A jak by měla vypadat celoročně dokonalá péče? Soustřeďte se na správnou zálivku (kaktus nesmíte přelévat) a rozptýlené světlo. Nic víc není třeba.

Používáte aspirin také jako hnojivo pro pokojové rostliny, nebo je pro vás tato aplikace novinkou?

Starý známý aspirin je jako hnojivo pro pokojové rostliny nepřekonatelný. Podívejte se, jak ho správně aplikovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články