Svátečně rudá, nevšední béžová i něžně bílá – vánoční hvězda má mnoho podob, naučte se ji sladit s interiérem

                   

Chcete si na Vánoce pořídit živou dekoraci, ale zároveň toužíte po tom, aby za všech okolností dokonale vynikla? Pak vám pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) alias vánoční hvězda (v USA se prodává i jako poinsettia), ochotně vyjde vstříc. Jeho obliba totiž vedla k tomu, že byl vyšlechtěn v mnoha zajímavých barvách. A pokud se inspirujete šikovnými tipy pro sladění interiéru, vynikne skvěle na sváteční tabuli i na okenním parapetu.

Tradiční červená nabízí mnoho kombinací

Když se řekne vánoční hvězda, vybaví si většina z nás kultivar s rudými listeny (ano, listeny – drobné květy se totiž objevují právě ve středu těchto červených růžic). Nejlépe mu to sluší ve chvíli, kdy pro něj dokážete v interiéru najít ten správný kontrast. A jak na to? Skvěle se bude vyjímat s tmavě nebo světle zelenými dekoracemi. Bez obav tedy červenou vánoční hvězdu obestavte například čerstvým chvojím z lesa nebo svěže zeleným buxusem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nádherně ji doplní také zlaté tóny. Ovšem pokud máte v obchodech spadeno na živé rostliny ozdobené třpytkami, raději je ponechte v regále. I když prodejci tvrdí, že jim tato procedura nijak neubližuje, není to tak. Obvykle totiž použitá lepidla i flitry zakrývají část listu, a tím rostlině brání vstřebávat sluneční světlo. Takto upravené vánoční hvězdy tak vydrží mnohem kratší dobu než ty „obyčejné“.

Krémové hvězdě bude slušet modrá

I když nejde o typickou barvu Vánoc, nenechte se odradit. Může v nás evokovat zamrzlé stráně nebo ledovce v dálných polárních krajích. A pokud do středu svých modrých dekorací a ozdob posadíte kontrastně béžově nebo oranžově zbarvenou vánoční hvězdu, bude po všech stránkách vypadat skvěle. Jen pozor, abyste ji omylem příliš neupozadili. Námořnická modrá se hodí jen ke skutečně velkým rostlinám, těm ostatním prospějí spíše světlejší odstíny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bílá vánoční hvězda sází na jemnost

Jestliže máte ze všeho nejraději spíše střízlivě vyhlížející dekorace, vsaďte na bílou vánoční hvězdu. K tomu, aby opravdu vynikla, jí stačí i několik málo stříbrných ozdob. Skvělými společníky jí bude také zelená ve vánočním chvojí, ale kupříkladu i růžová či fialová, pokud dostanete chuť na poněkud „jinak“ sladěné Vánoce. Bílá barva je zkrátka univerzální a platí to i pro nákup vánoční hvězdy.

Jak se starat o vánoční hvězdu

Aby vám však tato květina dlouho vydržela, musíte dodržovat několik dobrých tipů. Největším nepřítelem jen u těchto květin nastuzení. Nikdy je proto nekupujte tam, kde jsou umístěny hned u vchodu do obchodu, kde jim může ublížit studený průvan. A pro transport domů je vždy zabalte do šálu, deky nebo čehokoliv podobného. I minutka na studeném vzduchu se může změnit v poškození, které se velmi brzy projeví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vánoční hvězdy potřebují světlo

Myslete na to, že poinsettie se cítí jako doma pouze v dostatečně teplém a dobře osvětleném prostoru s teplotou mezi 15 a 22 stupni. Díky tomu se hodí především do ložnic a obývacích pokojů. Je to proto, že tato vánoční květina pochází z tropického Mexika. Proto také potřebuje po celý rok hodně světla. Nejlépe se jí v zimních měsících bude dařit u okna orientovaného na jih. Nemusíte se bát popálení listů, protože v zimě nebezpečí přílišného slunečního záření dopadajícího na listy téměř neexistuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vánoční hvězdy, jak už jsme si říkali, rovněž nesnáší průvan, proto je vždy pro jejich optimální rozvoj umístěte na chráněné místo. Jsou-li vystaveny průvanu, mohou začít ztrácet listy. A opatrní buďte i při zálivce. V běžně vytopeném pokoji v žádném případě nepotřebují každý den více než jednu malou sklenici vody. Přebytečnou tekutinu po 10 minutách vylijte a další zálivku uskutečněte až ve chvíli, kdy zemina vyschne.

Co byste ještě měli vědět

Menší květináče vždy vysychají rychleji než ty větší, potřebují proto častější zálivku. A to nejlépe zespodu, díky tomu se půda promočí méně než při běžná zálivce. Hnojení je pak třeba aplikovat jednou týdně, poprvé pak přibližně čtyři týdny po nákupu. Do té doby je obsah živin v substrátu dostatečný. Živiny jim dopřejte nejlépe pomocí komerčního tekutého hnojiva určeného pro běžné kvetoucí pokojové rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A to vždy v dávce uvedené na obalu. Není potřeba ho příliš ředit nebo naopak dávat vyšší koncentraci, i když se to o vánočních hvězdách někdy traduje. Ve skutečnosti jsou pryšce opravdu nenáročné. A jakmile vánoční hvězda odkvete, ostříhejte ji a přeneste na chladnější místo. Tady by si měla pobýt až do března. Odpočine si a vy ji můžete začít opět běžně zalévat a vyživovat. Krásně obrazí a bude připravena na příští sezónu.

Jak vybrat vánoční květiny

Pokud nechcete pořizovat vánoční hvězdu, můžete vsadit i na další symboly Vánoc. Podobné podmínky jako poinsettie potřebuje i vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi) nebo jeho příbuzný alias falešný vánoční kaktus (Schlumbergera truncata). Do studené ložnice se hodí brambořík (Cyclamen persicum) nebo půvabně kvetoucí azalka (Rhododendron simsii). O něco více tepla pak snese hvězdník (Hippeastrum cultivars).

A jaké květiny si na Vánoce tradičně pořizujete vy?

Zopakujte si zásady péče o vánoční hvězdu společně s odbornicí
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články