Krásná pokojová rostlina břečťan a péče o ní: Od zavlažování až po množení

Břečťan není vhodný jen do venkovních výsadeb – naopak. Skvěle se uplatní i jako nenáročná, a přitom velmi dekorativní pokojovka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Břečťan se i přes svou špatnou pověst invazivní rostliny v poslední době stává stále více populárním. Ovšem ne jako venkovní, ale jako pokojová rostlina. Jeho krásné a různorodé listy, schopnost čistit vzduch a značná odolnost proti škůdcům a nemocem, z něj totiž dělají ideální volbou pro ty, kteří hledají snadno udržovatelnou rostlinu, která zároveň dodává prostoru výrazný dekorativní prvek.

Jak pěstovat břečťan doma

Břečťan je velmi houževnatý a není náročný na péči. Nicméně, i když je schopen přežít v mnoha různých podmínkách, existují určité zásady, které by měly být dodržovány pro jeho úspěšné pěstování jako pokojové rostliny. A rozhodně se vyplatí s nimi seznámit. Pro začátek je třeba si uvědomit, že je to rostlina spíše chladnomilná. Břečťan preferuje teploty kolem 15 až 18 °C. A ačkoli je odolný proti nízkým teplotám, při pěstování pokojového břečťanu by teplota nikdy neměla klesnout pod 7 °C.

Může růst dobře na slunci, ale snáší i pěstování v polostínu. Všeobecně platí, že druhy s pestřejšími a barevnějšími listy potřebují více slunečního světla, zatímco druhy s tmavšími listy dokážou růst i za zhoršených světelných podmínek. Vhodným místem pro pěstování břečťanu může být místnost s jihovýchodní nebo západní expozicí. Mezi barevné druhy náročnější na světlo patří například:

  • Hedera algeriensis ‚Gloire de Marengo‘
  • Hedera colchica ‚SULPHUR HEART‘
  • Hedera helix ‚Atropurpurea‘
  • Hedera Helix White Wonder – Klimop – P13
Břečťan jako pokojová rostlina – jeho pěstování je snadné a vypadá nádherně iZdroj fotografie: Depositphotos

Zavlažování aneb jak zalévat břečťan

Břečťan v zahradě je schopen přežít i zcela bez vody, musí jen dobře zakořenit. V květináčích je však velmi důležité dbát na to, aby půda nikdy úplně nevyschla, jinak tato rostlina uhyne. Všeobecně také platí, že během léta potřebuje břečťan více vody než v zimě. Důležité je dbát na to, aby půda byla vždy mírně vlhká, ale nikdy ne přemokřená.

A když už jsme u substrátu, měli byste si pamatovat, že břečťan na ni není nijak náročný a přizpůsobí se mnoha různým typům. Nicméně, aby mohl dobře růst a rozvíjet se, je lepší dát přednost kypré a dobře provzdušněné zemině, odlehčené třeba trochou písku nebo perlitu.

Břečťan jako pokojová rostlina – jeho pěstování je snadné a vypadá nádherně iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na řez břečťanu

Každé jaro je také vhodné břečťan prořezat. Prvním krokem by mělo být vždy odstranění všech suchých, mrtvých nebo poškozených výhonů. Ty se totiž mohou stát zdrojem infekce pro zdravé části rostliny. Pokud jarní řez nestihnete, pak je tuto rostlinu nejlepší řezat na konci léta nebo jakmile skončí zima. Tento čas je ideální, protože rostlina je v této době v klidové fázi a má dostatek času na zotavení před nástupem jarního růstu. Pro venkovní břečťan se pak pozdně letní nebo podzimní řez hodí ještě lépe.

O pěstování a množení břečťanu

Které pokojové rostliny nejraději pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články