Orchidej plná květů je lehce uskutečnitelný sen: Ve spíži má každý z nás hnojivo, které orchideje nakopnou jako nic předtím

Optimální celoroční správná péče o orchidej musí zahrnovat celou řadu faktorů. Stačí se však přidržet několika důležitých bodů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Péče o orchidej není náročná, pokud víte, jak na ni. A nezáleží na tom, zda máte doma orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce nebo jiné známé druhy, jako je například katleja Dowova (Cattleya dowiana) z Kostariky, velmi exoticky vyhlížející člunatec (Cymbidium), rychle rostoucí a ochotně se dělící stromobytec (Dendrobium) nebo třeba tibetskou orchidej Pleione formosana či Pleione limprichtii.

Nejčastěji orchidej zahubí zálivka

Nadměrná vlhkost těmto květinám nesvědčí. Bohatě jim proto stačí, pokud je ponoříte jednou týdně do nádoby s vlažnou vodou. Zalévat je lze i ze strany, voda se však nikdy nesmí dostat na listy. Už tenhle drobný detail obvykle stačí, aby vám orchideje vykvetly sytě barevnými květy, které mohou být bílé, vínové, růžové, žluté, krémové, oranžové, fialové či purpurové.

Vhodný substrát je základ

Důležité je také vysadit orchidej do směsi těch správných komponentů. Ideální substrát by se měl skládat z těchto složek:

  • kořeny kapradin nasekané na 3 cm kousky,
  • rašeliník nasekaný na 3 cm kousky,
  • bukové listy nastříhané na proužky,
  • kůra jedle, dubu nebo borovice.

Pokud sázíte na ten z obchodů, pak postačí jakýkoliv, ve kterém se nachází borová kůra, perlit, rašeliník, mech, kokosová vlákna, korek, perlit nebo hrubý štěrk. Neměl by však v něm být žádný substrát.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další důležité body péče

Ovšem aby byly orchideje spokojené, potřebují ještě něco navíc. Ideální pro ně bude stanoviště s rozptýleným světlem (okno orientované na východ nebo jih), na kterém panují teploty okolo 20 °C ve dne a 15 °C v noci. Potřebují také pravidelnou a správně provedenou zálivku po vyschnutí substrátu (obvykle alespoň jednou týdně), vzdušnou vlhkost pohybující se kolem 60–80 % a přesazení každé 2–3 roky.

Jako bojovat proti chorobám

Přesazování zdravých orchidejí nemá žádná složitá pravidla. Pokud však přesazujete ty, postižené například hnilobou, přimíchejte do substrátu lžíci skořice. Měla by to být ideálně pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum), ale s choroboplodnými zárodky se dokáže poměrně dobře vypořádat i mnohem levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie.

Hnojení orchidejí česnekem

Vraťme se ale ještě k otázce hnojení orchidejí. Není třeba vždy sahat po drahých přípravcích – naopak. Použít můžete i mnohem jednodušší přípravek – česnek. Česnek kuchyňský (Allium sativum) je bohatý na mnohé cenné látky – například na vitamíny A, B6, B1 a C.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ale obsahuje i další živiny, které orchideje ke své spokojenosti potřebují – například selen, vápník, jód, flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. A mimochodem – říká se mu i též česnek setý. Na hnojení orchidejí stačí jeden stroužek – ten rozmačkejte do zálivkové vody a dopřejte ji orchideji jednou za měsíc. Uvidíte, že vám bohatě a dlouho pokvete.

Jak by měla vypadat optimální zálivka pro orchidej, kterou zvládnou i vytížení milovníci rostlin a další tipy

Jak se o své orchideje staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články