Péče o aloe vera je lehčí než se zdá: Kdo ji krmí tímto zázračným roztokem, může se těšit na masité zelené listy plné cenných látek

Tato léčivá rostlina roste v tropických a subtropických oblastech. Aby však prospívala i u nás, je třeba ji správně hnojit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aloe pravá (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) pochází z tropických krajů, takže její láska ke slunci a teplu rozhodně není překvapením. Je však důležité pamatovat na to, že rostlina si na slunce potřebuje v našich domovech zvykat velmi pomalu. A aby ho dokázala plně vstřebávat, je třeba ji i správně vyživit.

Léčivé účinky pokojové aloe

Kromě aloe vera se v domácnostech pěstuje také aloe stromovitá (Aloe arborescens) obě mají téměř shodný obsah účinných látek. Najdeme v nich například vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E, přírodní kyselinu salicylovou aminokyseliny ve formě serinu, tyrosinu, kyseliny glutamové alaninu, prolinu, cystinu a hydroxyprolinu.

A nesmíme zapomenout ani na minerály: fosfor, sodík, zinek, draslík, železo, mangan, chrom, vápník, měď a hořčík. Dále obsahuje i:

  • polysacharidy,
  • sloučeniny síry a fenoly,
  • saponiny,
  • laktát hořečnatý
  • a nenasycené esenciální mastné kyseliny.

Velmi ceněné jsou u ní také protizánětlivé a antibakteriální látky: kyselina skořicová, beta–sitosterol, kampesterol a samozřejmě také bradykináza.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kde a jak pěstovat aloe

V létě se jí bude nejlépe dařit na otevřeném prostranství, v zimě pak na co na nejslunnějším, alespoň trochu chráněném před průvane. Pamatujte si také, že aloe vera nesnáší mráz. Mladé rostliny také ne příliš dobře reagují na plné slunce, proto je vždy lepší pěstovat je v polostínu. Odpolední a ranní slunce pro ně nepředstavuje problém, ale to polední jim může spálit citlivé listy.

Aloe vera je polopouštní rostlina, takže nemá ráda vysokou vlhkost, takže například koupelna je pro její pěstování špatným místem. A jaký substrát a květináč pro ni zvolit? Substrát vybírejte propustný a se zásaditým pH. Lze použít i směs určenou pro kaktusy a sukulenty z obchodů. Snadno si ji však můžete namíchat i sami s použitím běžné zeminy, perlitu, hrubého písku a žulové drtě. V žádném případě by substrát neměl obsahovat příliš mnoho živin.

Vhodný květináč pro aloe

Výsadba aloe vera je jednoduchá. Důležité je pouze dbát na to, aby měl květináč na svém dně dostatečně hrubou drenážní vrstvu pro odvod přebytečné vody. Myslete také na to, že aloe roste rychle, takže je třeba ji často přesazovat. Podobné nároky i léčivé vlastnosti má však i mnohem snadněji pěstovatelná naduť madagaskarská (latinsky Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana).

iZdroj fotografie: Pixabay

I ona obsahuje více než 200 různých účinných látek, mezi které patří: například vitamíny A, C, E a kyselina listová. Zapomenout nelze ani na cholin, vitamíny B1, B2, B3, B6 a rostlinné steroly. Z minerálů se pak uživatelé mohou těšit na vysoký obsah vápníku, hořčíku, chromu, manganu, sodíku, selenu, zinku, železa, mědi a draslíku.

Čím hnojit aloe vera

Aby si však tato rostlina zachovala vysoký obsah živin, je třeba vsadit na správné hnojení. Nelze používat běžné hnojivo pro sukulenty, protože není určeno k lidské spotřebě. Místo toho vsaďte na výluh z banánových slupek. Tři slupky stačí vložit do sklenice, zalít vodou a dobře uzavřít. Po třech dnech použijte vzniklou tekutinu jako hnojivo. Aloe hnojte během vegetační sezóny 1krát za měsíc.

Víte o tom,, že účinky aloe vera znali už staří Egypťané? Lze ho užívat zevně i vnitřně – naučte se, jak na to

Jaké léčivé pokojové rostliny pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články