Ani toulcovka zadarmo nepokvete: Ke zdárnému výsledku dopomůže přidat do zálivky kafrový olej

Toulcovka nebo také Spathiphyllum se v domácnostech pěstuje s velkou oblibou. Aby kvetla, potřebuje šikovný stimulant.

Čím podpořit toulcovku v růstu a kvetení i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Spathiphyllum, také známá jako toulcovka či lopatkovec, je krásná tropická rostlina z čeledi Araceae. Druhy, pěstované jako pokojové rostliny, pocházejí z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Jde o oblíbené pokojové rostliny, protože péče o ně je snadná a může se jim dařit i za špatných světelných podmínek. Obvykle mají tmavě zelené, lesklé listy a produkují bílé, špičaté květy. Ovšem ve skutečnosti jde o listeny, pravé květy se nachází v jejich středu.

Jak stimulovat toulcovku ke květu

Toulcovky jsou také známé jako čističky vzduchu, protože jsou schopny ze vzduchu odstranit škodlivé toxiny, jako je benzen a formaldehyd. Je však důležité si uvědomit, že celá rostlina je ve skutečnosti toxická, a to především pro kočky a psy. Při požití může způsobit gastrointestinální problémy, slintání a potíže s polykáním. Pokud ji však udržíte z dosahu domácích mazlíčků, bude vám dělat jen a jen radost. A jak ji přimět ke květu? Mezi tajné triky patří použití cukrové vody.

Jednoduše stačí rozmíchat jednu lžičku cukru v jednom litru vody a použít jako zálivku. Ovšem při používání buďte opatrní – povolena je jedna zálivka za měsíc během vegetačního období. Zkušení zahradníci ovšem upozorňují, že hnojení rostlin cukrovou vodou rozhodně není běžnou praxí v zahradničení, protože cukr není standardním zdrojem živin pro rostliny. Pokud se cukrová voda aplikuje do půdy v příliš velkém množství, může to dokonce vést ke zvýšení množství bakterií a růstu hub, což může být pro rostliny škodlivé.

Nejlepší hnojiva pro pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik

Čím hnojit toulcovku podle odborníků

Při hnojení rostlin je důležité jim dodávat živiny, které jsou pro jejich růst a vývoj nezbytné. Tyto živiny se nacházejí v přírodních hnojivech, jako jsou kompost, hnůj, močovina, drůbeží trus nebo minerální hnojiva. Pokud proto chcete své rostliny hnojit správně, je nejlepší se řídit doporučeními pro konkrétní druh rostliny a druh půdy, ve které rostou. Jestliže tedy nechcete pro jistotu sázet na cukr, může zkusit jiné neobvyklé hnojivo – kafrový olej.

V medicíně se kafrový olej obvykle aplikuje jako prostředek proti bolesti svalů a kloubů a také jako dechový stimulant. V zemědělství se pak kafrový olej někdy používá ke hnojení rostlin, i tady je ovšem třeba opatrnost. Postačí 5 až 10 kapek, rozmíchaných v jednom litru vody na středně velkou rostlinu. Toto hnojení pak opakujte jednou za měsíc během vegetačního období. Pokud totiž není kafrový olej používán správně, může to mít na vaše rostliny spíše negativní účinky.

Proč dávat k rostlinám během zimního období cukr iZdroj fotografie: Depositphotos

Které rostliny lze hnojit kafrem

A když už budete mít toto hnojivo namícháno, můžete s ním přihnojit i řadu dalších rostlin, které mají podobné nároky jako toulcovka. A o které jde?

  • dracéna (Dracaena)
  • zelenec chocholičnatý (Chlorophytum comosum)
  • zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia)
  • toulitka (Anthurium andraenanum)
  • chamaedorea sličná (Chamaedorea elegans)
  • medinila nádherná (Medinilla magnifica)
  • beukarnea pokřivená alias nolina (Beucarnea recurvata)
  • chřest zpeřený alias asparágus (Asparagus setaceus, syn. A. plumosum)
  • klívie (Clivia miniata)

Jaká přírodní hnojiva máte v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články