Zahradníky milovaná surovina je úžasným hnojivem, které ocení především orchideje. Česnek zachrání i umírající rostlinu. Jak ho použít?

Česnek z domácí spíže je pro orchideje skutečným elixírem. Jejich kvetení skvěle nastartuje a nestojí skoro nic.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Aby orchidej dobře kvetla, potřebuje mnoho látek. Tyto živiny jí lze poskytnout prostřednictvím zakoupených hnojiv v obchodě, ale vybrat si můžete i domácí metodu. Stačí vyzkoušet jednoduchý odvar z česneku (česnek kuchyňský – Allium sativum – též česnek setý), kterou si můžete připravit sami a velmi levně.

Jak na česnekový odvar

Na přípravu tohoto hnojiva budete potřebovat 1 litr vody. Tu přiveďte k varu a v tom okamžiku do ní rozmačkejte nebo prolisujte 3 stroužky česneku. Vše odstavte a nechte vychladit. Hnojivo poté nalijte do zavařovací sklenice, uzavřete a nechte 24 hodin a temném místě odstát. A vše ke hnojení orchidejí máte připraveno.

Hnojivo používejte nejlépe tak, že do něj rostliny na 30 minut postavíte, a poté necháte přebytečnou tekutinu odtéct. To je důležité, jinak by mohly orchidejím začít zahnívat kořeny. A lze ho i uskladnit, ale nezapomínejte na to, že ho musíte spotřebovat do dvou dnů.

Výroba česnekového hnojiva zastudena

Jeden litr vody přiveďte k varu . Když vychladne, prolisujte do ní česnek a nechte 24 hodin odstát. Poté vše přeceďte a použijte ke hnojení orchidejí. Tuto dávku spotřebujte do 3 dnů od výroby. Jedině tak si zachová všechny užitečné látky. V případě česneku jde především o vitamíny A, B6, B1 a C a samozřejmě také o selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou velmi prospěšné působící flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a samozřejmě rovněž lektiny.

Další tipy pro pěstování orchidejí

Ovšem pokud nebudou mít tyto rostliny vhodné podmínky, nebude se jim dařit ani se skvělým hnojivem. A o jaké podmínky jde? Pro začátek dostatečnou vlhkost vzduchu – asi padesát až sedmdesát procent. Doporučujeme je proto postavit na misku s vodou a oblázky. Důležité je také přesazování, které se běžně provádí každý druhý rok.

Pokud vaše orchideje náhle přestanou kvést, ale jinak mají vše potřebné – tedy vhodné světlo, teplotu a vlhkost, může být pro jejich další vývoj nutné právě přesazení. Substrát si namíchejte svůj vlastní. Může obsahovat například:

 • borovou kůru,
 • perlit,
 • rašeliník,
 • mech,
 • kokosová vlákna,
 • korek,
 • perlit
 • nebo hrubý štěrk.

Péče o nemocné orchideje

Také dávejte pozor na nejrůznější známky výskytu škůdců nebo chorob. Na orchidejích se mohou objevit vlnovci, molice a mšice. Většinou je stačí smýt jarovou vodou nebo orchideje ošetřit insekticidním přípravkem z obchodu. Pokud se škůdci vyskytnou, zkontroluje, zda u vás mají orchideje vhodné podmínky k růstu:

 • stanoviště z rozptýleným světlem,
 • teploty okolo 20 °C ve dne a 15 °C v noci,
 • dostatečně propustný substrát
 • a pravidelnou a správně provedenou zálivku po vyschnutí substrátu.
Orchideje patří k velmi oblíbeným pokojovým rostlinám – naučte se, jak o ně správně pečovat

Jak své orchideje hnojíte pro maximální kvetení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články