Jak vyrobit neobyčejně silné hnojivo na orchideje z obyčejné rýže. Dodá jim vše potřebné

                   

Zdravě vypadající, sytě zelené a lesklé listy a stonky obsypané spoustou květů – to je sen každého milovníka orchidejí. A díky tomuto domácímu hnojivu se vám tento sen jednoduše splní. Místo vylévání vody z rýže do odpadu si z ní raději vyrobte šikovné domácí hnojivo. Nebude vás téměř nic stát, a jako bonus se i snadno aplikuje. Obsahuje také množství živin a vaše orchideje si ho zamilují.

Hnojení orchidejí rýžovou vodou

Klasická zálivka orchidejí rýžovou vodou je známá – stačí použít tu, která vám zbyla po vaření rýže, a máte hotovo. Ovšem pokud pro hnojení použijete celou rýži, vyživíte své rostliny mnohem lépe. A jak na to? Nejdříve upražte rýži. Budete potřebovat asi polovinu sklenice. Jednoduše ji tři minuty opékejte v horké pánvi a poté ji nechte vychladnout. Nakonec ji rozemelte v mixéru. Rozmíchejte ji v jednom litru vody a použijte jako hnojivo.

iZdroj fotografie: Canva

Pokud však máte doma rýžovou mouku, jednoduše použijte tu. Bude vám stačit jedna lžička zalitá sklenicí vroucí vody. Jakmile roztok vychladne, rozmíchejte ho a opět ho použije jako zálivku pro své orchideje. Nemusíte však používat horkou vodu. Místo toho zalijte jednu lžíci rýžové mouky vodou studenou ve stejném množství jako v předchozím receptu. Poté vše nechte 30 minut odstát a máte hotovo.

Živiny v rýži a hnojení

Rýže obsahuje především důležité vitamíny jako například A, B12, C a D. Z minerálních látek pak nabídne zejména sodík a draslík, jež rostliny potřebují. A nechybí ani esenciální aminokyseliny a bílkoviny. Výživnější a zdravější je samozřejmě hnědá rýže, ale rostliny dobře vyživíte i tou bílou. Zálivku provádějte jednou měsíčně, po zbytek doby vsaďte na obyčejnou vodu. Tu totiž vaše orchideje potřebují také.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní hnojivo z banánů

Pro hnojení pokojových rostlin (tedy nejenom orchidejí) můžete použít také čaj ze sušené banánové slupky. A jak ho připravit? Co nejzralejší banánovou slupku dobře vysušte na slunci a poté ji nalámejte nebo nakrájejte na malé kousky. Když budete chtít připravit hnojivo, vezměte jednu polévkovou lžíci a spařte ji jedním šálkem vody. Poté počkejte, až roztok vychladne, a přeceďte ho a použijte jako zálivku.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pomoci vám však může i jednodušší banánová tinktura. V tomto případě vám stačí slupky ze dvou banánů. Ty vložte do vhodné nádoby (nesušte) a zalijte dvěma litry vody. Poté je nechte 2 až 3 dny v uzavřené láhvi. Později je třeba tuto výživnou „tinkturu“ jen přecedit přes gázu a použít. Aby však rostlinám neublížila, musíte ji zředit vodou v poměru 1 : 1. V tu chvíli je hnojivo hotové a opět ho lze použít místo klasické zálivky.

Vsadit můžete i na kávu

Pokud zrovna nepatříte mezi fanoušky banánů, pak své orchideje zalévejte jednou měsíčně velmi účinnou vodou z kávové sedliny. Dodá jim ty správné živiny, které jsou pro ně důležité zejména v měsících od jara do podzimu. Jde především o vitamíny skupiny B, mangan, hořčík a draslík. Díky nim budou jejich listy lesklé a stonky se při kvetení doslova obalí květy. Vsadit můžete i na samotnou kávovou sedlinu, pozor však na plísně.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

A jak na přípravu? Nejde o nic těžkého. Budete potřebovat:

  • 100 gramů kávové sedliny,
  • 3 litry vody.

Po uvaření kávy sedlinu nejdříve usušte třeba na jemném sítku. Přívod vzduchu je důležitý, aby nezplesnivěla. Jakmile je úplně suchá, uložte ji například ve sklenici nebo jiné vhodné nádobě na chladném a suchém místě. Poté sedlinu zalijte třemi litry vody, promíchejte a nechte asi 5 hodin uležet. Po této době bude mít vaše hnojivo příjemnou kávovou barvu, a vy ho tedy můžete použít jako hnojení pro orchideje (samozřejmě po přecezení).

Citronová šťáva pro zalévání orchidejí

Pokud však chcete mít krásné stonky poseté květy opravdu rychle, můžete zkusit stimulátor vyrobený z citronu. Květinu jednoduše namočte asi na 30 minut do vody, do té však nalijte i pár kapek citronové šťávy. Ta dodá orchideji cenné živiny, a také jí okyselí substrát. To mají orchideje opravdu rády. Pokud budete tuto techniku aplikovat pravidelně, můžete se těšit na to, že vaše orchideje znovu získají svůj nádherný vzhled.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Česnek pro výživu orchidejí

Další zajímavou surovinou pro výrobu hnojiva je česnek. Ten se hodí především v případě, že rostlina před vašima očima zjevně chřadne. Tato štiplavá zelenina má totiž skvělé baktericidní a fungicidní vlastnosti, které mohou pomoci zatočit s mnoha patogeny. A obsahuje také řadu živin včetně vápníku, draslíku, železa, selenu, hořčíku a mědi. Zejména žluté listy orchidejí mohou naznačovat nedostatek železa.

iZdroj fotografie: Pixabay

A v takovém případě se hnojení česnekem jednoznačně hodí. Jeho prostřednictvím dodáte svým zeleným kráskám také draslík, díky němuž budou bohatěji kvést. Stačí rozdrtit tři stroužky česneku a poté je zalít litrem vlažné vody. Následně nádobu uzavřete a nechte 24 hodin odpočívat. Po této době je nutné vodu s česnekem scedit. Nařeďte ji v poměru 1 : 1 a použijte ji jako zálivku pro orchideje.

Jak často hnojit orchideje

Pamatujte si, že většina orchidejí má největší nároky na živiny vždy ve vegetačním období, tedy od jara do září. Pokud jim je dodáte, bude se jim dařit opravdu skvěle. Naopak v zimě obvykle mají nároky nižší. Když je totiž slunce nízko, tyto květiny (až na některé výjimky) procházejí obdobím odpočinku. Není to však pravidlem. Kupříkladu Phalaenopsis dokáže bez potíží kvést po celý rok.

Nejčastěji se proto orchideje hnojí každé 2 týdny, díky tomu dostanou opravdu vše potřebné. Je možné také uplatnit zásadu, která říká, že orchideje přihnojujeme s každou třetí zálivkou (dvě tedy budou jen s vodou bez hnojiva). Vždy také dbejte na správnou koncentraci, nikdy nesmí být vyšší, než je uvedeno na etiketách přípravků. Orchidej kvetoucí v zimě pak hnojte po celou dobu nasazování pupenů, někdy i během kvetení.

A jaké jsou vaše tajné tipy pro úspěšné pěstování orchidejí?

Zopakujte si, jak na úspěšné pěstování orchidejí krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články