Pohnojte v listopadu své pokojové rostliny tímto efektivním domácím hnojivem a vykvetou vám, jako ještě nikdy

                   

I v listopadu je třeba se starat o záplavu svých pokojových květin. Rozhodně není dobré nechat je bez péče jen proto, že přece přes zimu odpočívají. U mnoha druhů to totiž není pravda – naopak. Leckdy vám opravdu půvabně vykvetou právě uprostřed zimních měsíců. A jak krásu jejich květů podpořit? Dopřejte jim kromě správně péče i ideální hnojivo. A vůbec nemusí jít o to z obchodů, snadno si ho vyrobíte sami doma ze zbytků.

Hnojivo z cibulových slupek a droždí

Pro výrobu tohoto dokonalého elixíru pro rostliny budete potřebovat jen tři věci:

  • cibulové slupky,
  • droždí
  • a vodu.

Dokonale tak využijete odpad z kuchyně a za hnojivo v konečném součtu navíc zaplatíte jen pár korun. Sušené droždí je totiž také velmi levnou položkou. Na přípravu si vyhraďte jeden den, ale rozhodně to bude stát za to. Na závěr pak nezapomeňte i na správné ředění, nadbytek živin by totiž mohl rostliny ohrozit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak postupovat? Vezměte cibulové slupky (alespoň jednu hrst) a zalijte je vodou v dostatečně velkém hrnci. Nechte na sporáku přivést k varu. Pět minut vařte a poté odstavte. Počkejte, dokud tekutina zcela nevychladne, a pak ji přeceďte přes sítko. Poté přidejte dvě rovné lžičky droždí, dobře promíchejte a nechte nejméně 12 hodin stát. Nakonec nařeďte v poměru 1 : 1 a použijte jako hnojivo pro pokojové rostliny.

Jak přírodní hnojivo správně používat

Aplikovat ho můžete každých 14 dní. A jak vlastně funguje? Jeho základem je cibule kuchyňská (Allium cepa), která patří do čeledi liliovitých. V jejích slupkách najdeme mnoho prospěšných látek, jako jsou například fytoncidy, které spolehlivě ničí všechny škodlivé mikroby, a tím rostliny chrání. Dále v nich pak najdete mnoho křemíku, draslíku a síry a samozřejmě také dusíkatých látek, jež podporují růst nových částí rostlin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přítomná látka allicin pak působí jako přírodní antibiotikum, takže vám může pomoci i s některými chorobami vašich pokojových krásek. O správné kvetení se pak postará droždí. Rostlinám slouží především jako hodnotný zdroj bílkovin, ale obsahuje také cenné vitamíny skupiny B. Z nich je nejhojněji zastoupen vitamín B1 (thiamin) a dále pak B2 (riboflavin) a B3 (niacin). Pro kvetení je také důležitý vyšší obsah chromu.

Pomoci může i dřevěný popel

Také uklízíte venkovní zahradu a přemýšlíte, co s popelem po grilování? Jednoduše ho zalijte vodou, nechte 24 hodin odstát a přeceďte. Nařeďte v poměru 1 : 10 a použijte jako hnojení ve stejném schématu jako přírodní hnojivo z cibulových slupek a droždí. Popel dodá rostlinám především sodík, fosfor, draslík, vápník a hořčík. Ale pozor, nehodí se pro kyselomilné rostliny, jako jsou třeba begonie, pokojové azalky apod.

Také používáte ke hnojení svých rostlin přírodní prostředky, nebo stále sázíte na chemii?

Připravte si přírodní hnojivo z cibulových slupek a droždí podle tohoto jednoduchého návodu
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články