Ty nejlepší květiny a pokojové rostliny, které přinesou štěstí a harmonii podle učení feng–shui

                   

Podle východních filosofií jsou právě rostliny výjimečným prostředníkem, který dokáže přivést energii matky přírody prakticky kamkoliv – tedy i do našich interiérů. V současné době to je ještě důležitější než dřív, protože kvůli aktuální situaci trávíme stále více času uvnitř a leckdy se doma necítíme vůbec dobře, aniž bychom tušili proč. A právě květiny představují skvělý způsob, jak se spojit s přírodou a zemí.

O východní filozofii feng–shui

Kdo je pěstuje, může potvrdit, že jejich přítomnost doma zlepšuje energii a pohodu od rána až do večera. A prý dokážou i léčit. A proč se v otázce jejich výběru přidržet právě učení feng–shui? Jde totiž o umění žít v harmonii s přírodou a okolím vůbec. Pochází ze staré Číny a spočívá ve vyvažování živlů. Přesněji řečeno živlů ohně, země, kovu, vody a dřeva. A jak jsou na tom právě pokojové rostliny?

Ty v sobě odrážejí prvek dřeva, kterého je v moderních domácnostech obvykle zoufale málo. Díky své nevšední kráse a živosti dodávají prostoru, v němž se nacházejí, pořádnou porci energie, vitality a laskavosti. Není náhodou, že pohled do zeleně dokáže uklidňovat a inspirovat zároveň. Prvek dřeva jako takový pak podle Číňanů rovněž přispívá k většímu projasnění mysli a pomůže vytvořit harmonii kdekoliv a kdykoliv.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pivoňka se postará o romantiku

Podle feng–shui je právě půvabná pivoňka jednou z nejúčinnějších rostlin, které do domova přináší lásku. Ovšem odráží se v ní také bohatství, prosperita. A není divu, vždyť je to národní květina Číny a místní jí neřeknou jinak než „květ bohatství a cti“. Představuje dobro, ale rovněž ženskou krásu. Často ji najdeme v čínské romantické poezii a literatuře a hojně se vyskytuje i na historickém porcelánu a tapisériích.

Jasmín je rostlinou smyslnosti

Je to velmi oblíbená pokojová rostlina. Svým pěstitelům nabídne především bohatou vůni a jedním dechem přispívá k větší smyslnosti a kráse celého prostoru. Navíc také skvěle čistí vzduch, takže není divu, že se často doporučuje jako skvělá rostlina do ložnice. Ovšem více než dřevo představuje jasmín element vody. V koupelně nebo pracovně proto skvěle podporuje kreativitu, na pracovišti se zase postará o vysoce profesionální vztahy.

Pomerančovník zve do domu hojnost

Pokud pěstujete tento krásně vypadající a v době květu také příjemně voňavý strom, pak byste měli vědět, že vám pomůže otevřít se hojnosti. Barva plodů totiž představuje oheň, slunce a zábavu a navozuje i pocit tepla. Oranžová barva jako taková pak vytváří v místnostech příjemnou atmosféru, takže pokud vaše rostlinka zrovna neplodí, umístěte v její blízkosti nějaké dekorace v této barvě. Z pohledu feng–shui je to rostlina hřejivá a přátelská.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Africké fialky přitahují bohatství

Tato půvabná rostlina se pyšní kulatými listy připomínajícími mince. A asi vás tedy nepřekvapí, že dokáže do našich domovů přitáhnout především bohatství. A patří také mezi pokojové rostliny, které vyzařují nejvíce dobré energie – vyplatí se je tedy mít opravdu kdekoliv, a to doma i v práci. Pamatujte si ovšem, že čím plnější a kompaktnější tvar rostlina má, tím lépe na nás působí. Snažte se proto o ni pečovat opravdu dobře.

Tchynin jazyk představuje sílu

I když na první pohled tato rostlina s ostrými, mečovitými listy nepůsobí vůbec harmonicky, opak je pravdou. Díky svému olistění je totiž ve světě pokojové zeleně opravdu jedinečná a představuje sílu, ochranu a dravost. Lze ji také umístit téměř do každé místnosti (samozřejmě v závislosti na světelných a teplotních podmínkách), což usnadňuje její sladění s principy východní filosofie. A lépe vám poslouží odrůdy panašované.

Bambus je nositelem štěstí

Rychle rostoucí bambus patří k nejčastěji doporučovaným rostlinám v rámci feng–shui. Symbolizuje totiž velmi efektivní a rychlý růst ve všech oblastech života – tedy i v bohatství. Může být pěstován ve vodě nebo v půdě, ovšem musíte ho ochránit před přímým slunečním zářením, které opravdu nesnáší. Zalévejte ho pravidelně nebo mu často vyměňujte vodu. A pamatujte si, že pokud začne žloutnout, blíží se finanční katastrofa.

iZdroj fotografie: Pixabay

Orchideje se liší podle barvy

Pokud máte doma bílé orchideje, pak byste měli vědět, že jsou symbolem plodnosti a kreativity. Růžové symbolizují lásku a žluté květy naopak přinášejí významné zdravotní benefity. Záleží tedy jen na vás, jaký aspekt svého života chcete podpořit. Všechny však ozvláštní váš domov pozitivní a radostnou energií. A pamatujte také na to, že i barva a design květináče s orchidejí dokážou ovlivnit harmonii feng–shui v domě.

Tlustice přinesou hlavně bohatství

V obchodech ji najdete i pod názvem crassula a ve východní filosofii je doplňována často, protože je považována za ochranný talisman. Navíc se vám bude skvěle hodit i pro přilákání bohatství. Tuto rostlinu proto můžete bez obav darovat i svému obchodnímu partnerovi nebo ji použít jako kolaudační dárek nebo pozornost předávanou na narozeniny, svátky apod. Dáte tak obdarovaným najevo, že vám na nich skutečně záleží.

Zamiokulkas symbolizuje dlouhověkost

Tento klenot Zanzibaru představuje v rámci feng–shui především odolnost, uzemnění (tedy ukotvení na konkrétním místě) a dlouhověkost. A jak tato rostlina roste, pak navíc symbolizuje i expanzi a neustálý rozvoj vašich schopností a dovedností. Velmi podobně působí i monstera nebo filodendron, ty však navíc napomáhají udržovat vztahy v rodině i mimo ni a starají se o celkově zdravější ovzduší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Růže symbolizuje věčnou lásku

V tomto ohledu se nijak neliší od symboliky v našich končinách. Na východě se k ní však pojí i znovuzrození a neustálá obnova pozitivních věcí. A pokud se ve vaší domácnosti nachází kytice lilií, pak také neprohloupíte. Lilie je totiž všeobecně nenáročná rostlina, která perfektně čistí rodinné ovzduší a neutralizuje špatnou energii. A pokud má červený květ, pak může přinést i finanční štěstí.

Kterou rostlinu si domů pozvete a necháte ji působit na svůj život?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články