Proč hnojit orchideje kávou? Budou kvést tak bujně, jako ještě nikdy. Nesmíte to však s živinami přehnat

                   

Hnojení kávovou sedlinou je mezi zahrádkáři velmi oblíbené. A není se čemu divit. Vždyť jde o surovinu po všech stránkách dostupnou, a to leckdy ve formě odpadu. Lógr totiž nepatří do koše, ale do kompostu nebo do květináče. V tomto případě jde o květináč orchidejový. A nezáleží na tom, zda máte doma orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce nebo třeba nádhernou (i když trochu náročnější) katleju (Cattleya).

Jaké živiny obsahuje kávová sedlina

Pokud bychom se podívali na chemický rozbor této látky, objevili bychom zde především vitamíny skupiny B. Vévodí jim vitamín B2 (riboflavin) a vitamín B5 (kyselina pantothenová). O něco méně je tu k mání i vitamín B1 (thiamin) a samozřejmě i vitamín B3 (niacin). Všechna tato „Béčka“ orchideje přímo milují. A svědčí jim i kyselina listová, mangan, draslík a samozřejmě také hořčík, který nesmí ve výživě chybět.

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pxhere

Hnojení orchidejí kávou – návod

V přírodě rostou orchideje jako epifyty (v korunách stromů). Všechny živiny tedy dostávají v rozpuštěné formě – dochází k tomu za deště, rosy a mlhy. Absorpce probíhá nejenom prostřednictvím kořenů, ale také listů. Rostlina se zkrátka snaží využít všechny dostupné zdroje na maximum. A na to bychom měli myslet i při hnojení kávou a přiblížit ho co nejvíce přírodním podmínkám. Budete potřebovat:

  • 100 gramů kávové sedliny,
  • tři litry vody.

Kávovou sedlinu ve vodě promíchejte a nechte stát asi 5 hodin (během této doby můžete směs občas zamíchat). Během této doby se voda mírně zbarví. A to bohatě stačí. Roztok přeceďte přes sítko, protože samotnou sedlinu potřebovat nebudete, jen by v květináčích zahnívala. Vodu nalijte do hlubší nádoby a postavte do ní květináč s orchidejí. Namáčejte ho tam 15 minut, poté nechte dobře okapat. Opakujte 1x za 14 dní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co dát při hnojení pozor

Ne vždy však káva orchidejím jenom prospívá. Nechtěně totiž můžete udělat nepěkné chyby. Roztok musí v první řadě vždy zcela vychladnout, jinak ho nelze použít. Při namáčení květináče bychom také nikdy neměli namočit listy. To jim rozhodně nesvědčí, mohly by začít uhnívat. A na srdíčko orchidejí se voda nesmí dostat už vůbec – z toho samého důvodu. Během zálivky kontrolujte i kořeny – ty žluté a svraskalé musí pryč.

Druhy orchidejí, které lze hnojit kávou

Kávová lázeň zachrání i rostliny, které už už vypadají na umření. Stačí si připravit roztok 200 ml slabší kávy a po vychladnutí s ní orchidej zalít. Rozdělte si toto množství na 7 dávek a každý den jednu dávku odlijte. A uvidíte, co se bude dít. Hnojení kávou uvítají jak oblíbené Phalaenopsisy alias můrovce, tak i náročná katleja Dowova (Cattleya dowiana) nebo půvabná tibetská orchidej Pleione formosana. Druhy tedy rozhodně omezeni nejste. Vyzkoušíte také hnojení orchidejí kávou?

Kde všude využijete v domácnosti nebo na zahrádce kávovou sedlinu? Seznamte se s užitečnými tipy pro její aplikaci
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články