Rostliny kromě vody a světla potřebují také mnohé důležité mikro a makro prvky. Dodat jim je může domácí hnojení kefírem.
Kefír v sobě obsahuje mnoho užitečných lát. R rostlinám dodává mimo jiné například dusík, který podporuje vývoj listů, a fosfor, příznivě ovlivňující vývoj kořenů. Nechybí však ani draslík a další důležité prvky, jako je například železo, nebo mangan a zinek.
Hnojení pokojových rostlin na podzim
S hnojením začněte nejlépe na přelomu září a října a skončete s ním v polovině března. Rostliny stačí jednoduše zalít kefírem zředěným s vodou (200 ml kefíru na 2 litry vody). Velké listy (například od monstery) je pak vhodné rovněž čas od času otřít hadříkem navlhčeným v kefíru (anebo mléce či pivu ). Budou se krásně lesknout, a navíc získají všechny potřebné živiny.
Voda po bramborách a jiné zelenině
Existují však i další přírodní způsoby hnojení pokojových rostlin. Například voda zbylá z vaření brambor a jiné zeleniny v sobě totiž obsahuje mnohé cenné mikroživiny a také škrob, který rostlinám dodává živiny pro rychlejší růst. Stimuluje rovněž rozvoj organismů v půdě. Květiny však vždy zalévejte pouze vychlazenou a především neosolenou vodou.
Kávová sedlina pro květiny
Kávová sedlina, kterou obvykle jednoduše vyhazujeme do koše, v sobě obsahuje snadno rozložitelné sloučeniny draslíku, které tvoří vynikající hnojivo pro všechny zelené hrnkové květiny okrasné listem. Stačí ji smíchat se zeminou. A jak na to? Jednou za dva týdny nasypte jednu lžičku suché kávové sedliny na horní vrstvu zeminy v květináči, jemně promíchejte například lžičkou, a dobře zalijte.
Banánové slupky jako hnojivo
Pro hnojení však lze použít i další odpad – banánové slupky. Ty v sobě také obsahují mnoho mikroživin, které rostlinám rostoucím doma běžně chybí. Slupku stačí nakrájet najemno a vložit do květináče při přesazování. Nebo vložte tři banánové slupky do sklenice, zalijte vodou a nechte pár dní odstát. Takto připraveným roztokem pak zalévejte květiny.