1 lžička sody na jakoukoli domácí květinu a cesta k bujnému kvetení bude zase o něco kratší

Aby se vaše pokojové rostliny měly dobře, není mnohdy vůbec nutné sahat po drahých komerčních hnojivech. Stačí domácí prostředky.

i Zdroj fotografie: Tszrkx / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vyživit pokojové rostliny není jen tak. A přitom právě správná výživa rozhoduje o jejich vitalitě a perfektním vzhledu. Ne vždy je však třeba se uchylovat k použití komerčních hnojiv. Mnohdy je mnohem lepší (a také levnější) sáhnout po domácích pomocnících.

Jedlá soda pro rostliny

Jedlá soda, také známá jako hydrogenuhličitan sodný, je jedním z nejdostupnějších, a navíc opravdu levných přírodních materiálů, které lze použít k hnojení rostlin. Jedná se o bílý prášek, který se obvykle používá jako kuchyňská přísada nebo jako čisticí prostředek. Nicméně, tento prášek může být také velmi užitečný pro vaše rostliny, a to díky své schopnosti snižovat kyselost půdy a zvyšovat její alkalitu.

Při použití jedlé sody jako hnojiva je důležité si uvědomit, že by se neměla používat příliš často nebo v nadměrných množstvích. To by mohlo vést k přemnožení škodlivých mikroorganismů v půdě a následnému poškození rostlin, což je rozhodně něco, co byste ve své pěstitelské praxi určitě zažít nechtěli. A jak vlastně funguje? Při čištění plísně sází na svou schopnost absorpce, ovšem jako hnojivo funguje trochu jinak.

Stačí jedna lžíce toho hnojiva a všechny rostliny vykvetou iZdroj fotografie: Teresa Trimm / Creative Commons / CC BY-SA.20

Jak funguje jedlá soda jako hnojivo

Jedlá soda je vlastně hydrogenuhličitan sodný. Když se jedlá soda rozpustí ve vodě, uvolňuje kyselinu uhličitou a uhličitan sodný. Tyto látky jsou užitečné pro rostliny, protože umožňují zlepšit pH půdy a zásobování rostlin živinami. Většina rostlin roste nejlépe v půdě s pH 6,0 až 7,0, takže pokud je pH nižší, můžete přidat jednu polévkovou lžíci jedlé sody na jeden litr vody a zalévat rostlinu.

To však není její jediná přednost. Pokud je pH půdy příliš kyselé, rostliny mohou mít potíže s absorpcí živin. Použití jedlé sody může pomoci optimalizovat pH půdy a tím vylepšit zásobování rostlin živinami. Ovšem pomáhá i při přílišné kyselosti. Pokud máte na zahradě až příliš kyselou půdu, můžete přidat jednu polévkovou lžíci jedlé sody na jeden litr vody a vše použít jako zálivku jednou týdně. Jedlá soda pomůže neutralizovat kyselinu v půdě.

Jak kvete tlustice v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak namíchat hnojivo ze sody

Ze všeho nejdřív si připravte roztok jedlé sody. Celý proces je velmi jednoduchý – jednoduše smíchejte 1 čajovou lžičku jedlé sody s 1 litrem vody. Pokud vaše rostliny již jeví známky nějakých neduhů, můžete použít i o něco více jedlé sody, ale nikdy ne víc než 2 lžičky na litr vody. Následně vše aplikujte jako běžnou zálivku.

Jak na zvýšení sodíku v půdě

Jedlo sodu lze ovšem požít i jako prostředek pro zvýšení obsahu sodíku v půdě. Pokud půda vašich rostlin nemá dostatek sodíku, a vy přitom nechcete používat žádná komerční hnojiva, můžete místo toho vsadit právě na jedlou sodu. Stačí rozmíchat jednu polévkovou lžíci jedlé sody v jednom litru vody a používat jako zálivku nejméně dvakrát do týdne až do doby, dokud se obsah živin v půdě nezlepší. V kombinaci s česnekem a solí pak navíc dokáže i další užitečné věci.

Jaká přírodní hnojiva používáte při péči o pokojové rostliny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články