Bramborové hnojivo představuje jednoduchý způsob, jak zachránit orchidej. Díky němu rostlina znovu pokvete.
Co dělat, abyste udrželi své orchideje po celý rok v dobré kondici a užili si jejich rozkvetlou krásu? Především musíte dát pozor na to, abyste jim poskytli ty správné podmínky. Pokud to však ani přes veškerou péči nebude stačit, pak se musíte uchýlit k osvědčeným trikům. A jedním z nich je právě bramborové hnojivo.
Návod na pěstování orchidejí
Orchideje jsou pro život v bytě jako dělané, protože se nejlépe cítí při teplotách mezi 21 až 25 °C (během dne). V noci by se pak teplota prostředí měla pohybovat mezi 16 až 18 stupni Celsia. Takové teplotní výkyvy orchidejím neškodí, jak si mnozí myslí, ale naopak mají pozitivní vliv na kvetení. A co dalšího tyto květiny ke své spokojenost potřebují?
Především si pamatujte, že musí být pěstovány na světlém místě, a to nejlépe při rozptýleném světle. Nejlépe proto uděláte, když květináče s nimi postavíte parapet na západní a jihozápadní straně domu. Před přímými slunečními paprsky je pak může ochránit buď záclona nebo třeba přítomnost velké pokojové rostliny, pod níž budou růst.
Orchidejový životabudič z brambor
Jen správné podmínky však ke kvetení nestačí – orchideje potřebují i optimální hnojivo. Připravte si takové, na nějž vám bude stačit jen a pouze bramborová slupka. A jak na to? Nejdříve musíte oloupat brambory a slupky nechat uvařit. Na 1 litr vody použijte 3 až 6 brambor (podle jejich velikosti). Slupky zalijte vroucí vodou a vařte 15 minut. Poté nechte hnojivo vychladit a sceďte z něj bramborové slupky.
Poté už ho stačí jen použít jako zálivku na rostliny. A jak často sním orchideje hnojit? Tento odvar může používat jako hnojivo pro své rostliny každých 15 dní. A lze ho také skladovat v chladničce po dobu 15 až 20 dnů – před použitím ho však vždy nechte ohřát na pokojovou teplotu.
Proč používat bramborové slupky pro orchideje
Bramborové slupky mají vysoký obsah cenných látek, a to především:
- vápníku,
- hořčíku,
- dusíku,
- fosforu,
- draslíku,
- síry,
- mědi,
- bóru,
- manganu,
- molybdenu
- a zinku.
Proto nejenom obohacují substrát o cenné o minerály a živiny, ale také podporují rychlý růst vašich rostlin a jejich bujné kvetení. Navíc je velmi univerzální – dokáže přihnojit nejenom orchideje, ale i fíkusy, lopatkovce, kaktusy, fialky a mnohé další pokojové rostliny, určitě se vám tedy nestane, že byste jeho přebytek jen tak vyhodili.
Pro jaké orchideje se brambory hodí
Jak jsme již řekli, použití tohoto hnojiva je značně univerzální. Lze s ním přihnojit třeba člunatec (Cymbidium), stromobytec (Dendrobium), orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce nebo také oblíbené vandy nebo katleju Dowova (Cattleya dowiana). Výjimku z tohoto pravidla však představuje náročná tibetská orchidej Pleione (česky pleionka). U nás se nejčastěji pěstuje Pleione formosana či rod Pleione limprichtii.