Starý recept pěstitelů se předává z generace na generaci. Pro dosažení bujného kvetení orchidejí stačí přidat do hnojiva neobvyklou složku

Bramborové hnojivo představuje jednoduchý způsob, jak zachránit orchidej. Díky němu rostlina znovu pokvete.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co dělat, abyste udrželi své orchideje po celý rok v dobré kondici a užili si jejich rozkvetlou krásu? Především musíte dát pozor na to, abyste jim poskytli ty správné podmínky. Pokud to však ani přes veškerou péči nebude stačit, pak se musíte uchýlit k osvědčeným trikům. A jedním z nich je právě bramborové hnojivo.

Návod na pěstování orchidejí

Orchideje jsou pro život v bytě jako dělané, protože se nejlépe cítí při teplotách mezi 21 až 25 °C (během dne). V noci by se pak teplota prostředí měla pohybovat mezi 16 až 18 stupni Celsia. Takové teplotní výkyvy orchidejím neškodí, jak si mnozí myslí, ale naopak mají pozitivní vliv na kvetení. A co dalšího tyto květiny ke své spokojenost potřebují?

Především si pamatujte, že musí být pěstovány na světlém místě, a to nejlépe při rozptýleném světle. Nejlépe proto uděláte, když květináče s nimi postavíte parapet na západní a jihozápadní straně domu. Před přímými slunečními paprsky je pak může ochránit buď záclona nebo třeba přítomnost velké pokojové rostliny, pod níž budou růst.

Orchidejový životabudič z brambor

Jen správné podmínky však ke kvetení nestačí – orchideje potřebují i optimální hnojivo. Připravte si takové, na nějž vám bude stačit jen a pouze bramborová slupka. A jak na to? Nejdříve musíte oloupat brambory a slupky nechat uvařit. Na 1 litr vody použijte 3 až 6 brambor (podle jejich velikosti). Slupky zalijte vroucí vodou a vařte 15 minut. Poté nechte hnojivo vychladit a sceďte z něj bramborové slupky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Poté už ho stačí jen použít jako zálivku na rostliny. A jak často sním orchideje hnojit? Tento odvar může používat jako hnojivo pro své rostliny každých 15 dní. A lze ho také skladovat v chladničce po dobu 15 až 20 dnů – před použitím ho však vždy nechte ohřát na pokojovou teplotu.

Proč používat bramborové slupky pro orchideje

Bramborové slupky mají vysoký obsah cenných látek, a to především:

 • vápníku,
 • hořčíku,
 • dusíku,
 • fosforu,
 • draslíku,
 • síry,
 • mědi,
 • bóru,
 • manganu,
 • molybdenu
 • a zinku.

Proto nejenom obohacují substrát o cenné o minerály a živiny, ale také podporují rychlý růst vašich rostlin a jejich bujné kvetení. Navíc je velmi univerzální – dokáže přihnojit nejenom orchideje, ale i fíkusy, lopatkovce, kaktusy, fialky a mnohé další pokojové rostliny, určitě se vám tedy nestane, že byste jeho přebytek jen tak vyhodili.

iZdroj fotografie: Piqsels

Pro jaké orchideje se brambory hodí

Jak jsme již řekli, použití tohoto hnojiva je značně univerzální. Lze s ním přihnojit třeba člunatec (Cymbidium), stromobytec (Dendrobium), orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce nebo také oblíbené vandy nebo katleju Dowova (Cattleya dowiana). Výjimku z tohoto pravidla však představuje náročná tibetská orchidej Pleione (česky pleionka). U nás se nejčastěji pěstuje Pleione formosana či rod Pleione limprichtii.

Na další tipy, které vám pomohou s péčí o pokojové orchideje, se podívejte zde

Jaké máte triky na pěstování orchidejí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články