Zásady správné péče o hvězdník: Pojistěte si opakované kvetení primitivními kroky

                   

Hvězdník, známý také pod jmény amaryllis nebo zornice, je okrasná rostlina z čeledi amarylkovitých. Své oblíbenosti se těší zejména díky obrovským květům, které hrají nejrůznějšími barvami. Jednat se může např. o bílou, růžovou a sytě červenou. V našich podmínkách se hvězdník pěstuje hlavně jakožto pokojovka, ale lze ho vysadit i do venkovního záhonu. Splést si ho můžete s jeho blízkou příbuznou amarylkou, která ovšem kvete ještě před olistěním a přežije pouze v domácích prostorách.

Hvězdník potřebuje dostatek sluníčka

Hvězdníku se daří na slunných a hlavně teplých stanovištích. Výbornou volbou je tedy umístění na jižní nebo západní světovou stranu. Zeminu zvolte vzdušnou, s dobrou drenáží a vysokým obsahem živin. V domácích podmínkách můžete zvolit květináč naplněný univerzálním substrátem smíchaným s rašelinou. Cibule by v každém případě měla být vysazena tak, aby její krček byl na úrovni země. Před rozkvětem provádějte pravidelnou a mírnou zálivku. Po rozkvetení ji zintenzivněte a přidejte tekutá hnojiva.

Dopřejte mu delší odpočinek

S příchodem srpna zalévání omezte a odstraňte všechny zcela uschlé listy a květy. Pokud tak neuděláte, nedočkáte se v příští sezóně květů, jelikož rostlina vloží veškerou svou energii do tvorby semen. V půlce října vykopejte cibulku, důkladně ji očistěte a vložte ji do bedýnky naplněné pískem či rašelinou. Poté proveďte její uskladnění na suchém a tmavém místě o teplotě 10–12 °C.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přibližně po 6 týdnech začne rostlina tvořit nové výhonky. Podle toho poznáte, že je čas na další přemístění. Vyberte pěstební médium bohaté na živiny. Na obvyklé stanoviště hvězdník přeneste na konci dubna nebo začátku května. Půdu před samotnou výsadbou prokypřete. Spon dodržte přibližně 20–30 cm.

Dejte mu čas na přivyknutí

Pokud jste si zvolili pěstování venku, s výsadbou na záhon pár týdnů počkejte. Rostlinu ponechte pár týdnů v květináči na terase, aby se aklimatizovala. V případě domácích prostor vložte odpočatou cibuli do univerzálního substrátu s rašelinou v poměru 3 : 1. Stanoviště vyberte slunné o teplotách 20–25 °C.

Nechce vám váš hvězdník kvést? Důvodů pro tuto nepříjemnost může být několik:

  • nedodržený vegetační klid,
  • špatně provedené hnojení,
  • nedostatečná zálivka,
  • pozdě odstraněný kvetoucí stonek.

Pěstujete hvězdník venku, nebo v interiéru?

Mezi cibulovité okrasné rostliny patří také mečíky. Jejich pěstování je taktéž velice snadné
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články