Pěstování orchidejí není ve většině případů příliš náročné a nepotřebujete k tomu ani příliš mnoho vybavení.
Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti u pěstování orchidejí je ta, že jen správné hnojivo nestačí. Stejně důležitá je pro jejich prosperitu například i vzdušná vlhkost, úroveň světla a zálivka ve správném množství. Pokud tedy bude orchidej pěstovaná ve špatném prostředí, pak ji ani to sebelepší hnojivo nezachrání.
Hnojení orchidejí vodou z rýže
Zbývá vám po vaření rýže voda nebo máte doma rýži, která se už ke konzumaci nehodí, ale uvařit by se ještě dala? Pak zbylou tekutinu z hrnce (rýži samozřejmě nesmíte solit) nalije do odměrky a následně ji nařeďte vodou v poměru 1:10. Tím orchideje jednoduše pohnojte. A proč právě toto hnojivo?
Tak často opomíjená voda z rýže obsahuje množství látek, které lze běžně nalézt i v kupovaných hnojivech pro rostliny. Jde především o vitamíny skupiny B (zejména B1 a B2), ale také o dusík, fosfor, draslík, či o velmi výživné škroby, sacharidy a další komplexní živiny, které orchideje ke svému úspěšnému vývoji potřebují. Hnojení stačí opakovat jednou týdně.
Jak rozmnožit orchidej keikem
Někdy orchidej zareaguje na špatné podmínky tak, že nechá vyrůst malou odnož. Například u orchidejí rodu Phalaenopsis se jim říká keiko (jde o havajský termín pro děti). Jde vlastně o drobné kopie mateřské rostliny, které vyrůstají na jejích stoncích nebo na základně.
Až bude mít keiko kořeny, zasaďte ho do stejného typu nádoby a půdy jako mateřskou rostlinu, případně je můžete jednoduše umístit vedle sebe, pokud to velikost stávajícího květináče dovolí. Tím zajistíte mladým rostlinkám identické prostředí, ve kterém vznikly, a to pomůže zajistit, že se jim bude zaručeně dařit!