Tajný recept zkušených pěstitelů orchidejí: Levná surovina, která je v každé domácnosti, zajistí obrovské květy

Pěstování orchidejí není ve většině případů příliš náročné a nepotřebujete k tomu ani příliš mnoho vybavení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti u pěstování orchidejí je ta, že jen správné hnojivo nestačí. Stejně důležitá je pro jejich prosperitu například i vzdušná vlhkost, úroveň světla a zálivka ve správném množství. Pokud tedy bude orchidej pěstovaná ve špatném prostředí, pak ji ani to sebelepší hnojivo nezachrání.

Hnojení orchidejí vodou z rýže

Zbývá vám po vaření rýže voda nebo máte doma rýži, která se už ke konzumaci nehodí, ale uvařit by se ještě dala? Pak zbylou tekutinu z hrnce (rýži samozřejmě nesmíte solit) nalije do odměrky a následně ji nařeďte vodou v poměru 1:10. Tím orchideje jednoduše pohnojte. A proč právě toto hnojivo?

Tak často opomíjená voda z rýže obsahuje množství látek, které lze běžně nalézt i v kupovaných hnojivech pro rostliny. Jde především o vitamíny skupiny B (zejména B1 a B2), ale také o dusík, fosfor, draslík, či o velmi výživné škroby, sacharidy a další komplexní živiny, které orchideje ke svému úspěšnému vývoji potřebují. Hnojení stačí opakovat jednou týdně.

Jak rozmnožit orchidej keikem

Někdy orchidej zareaguje na špatné podmínky tak, že nechá vyrůst malou odnož. Například u orchidejí rodu Phalaenopsis se jim říká keiko (jde o havajský termín pro děti). Jde vlastně o drobné kopie mateřské rostliny, které vyrůstají na jejích stoncích nebo na základně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Až bude mít keiko kořeny, zasaďte ho do stejného typu nádoby a půdy jako mateřskou rostlinu, případně je můžete jednoduše umístit vedle sebe, pokud to velikost stávajícího květináče dovolí. Tím zajistíte mladým rostlinkám identické prostředí, ve kterém vznikly, a to pomůže zajistit, že se jim bude zaručeně dařit!

Přesazení orchidejí není jen tak. Ať už je chcete rozmnožit nebo jim jen dopřát lepší podmínky k růstu, měli byste vědět, že tento úkon vyžaduje trpělivost a šikovnost

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro krásné a zdravé domácí orchideje?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články