Jedna dávka domácího sirupu je pro orchideje jako antibiotikum. Postaví na nohy i staré rostliny na pokraji smrti

Orchideje potřebují pro svou spokojenost celou řadu živin – dodat jim je dokáže i docela obyčejné domácí hnojivo z několika ingrediencí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejčastěji se v domácnostech vyskytují orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, kterým dělá společnost stromobytec (Dendrobium) nebo třeba tibetská orchidej Pleione. Ovšem na parapetech může růst třeba i exotická a pestrobarevně kvetoucí katleja Dowova (Cattleya dowiana) z Kostariky či člunatec (Cymbidium). A všechny si vystačí s jednoduchým domácím hnojivem.

Výživa pro vaše orchideje

Opravdu není třeba pořizovat hnojivo v obchodech – naopak. Pokud to jen trochu půjde, spolehněte se na domácí zdroje, které nikdy nezklamou. A jaký je tedy osvědčený návod na ideální hnojivo na orchideje? Potřebovat budete jen tyto jednoduché ingredience:

  • 2 čajové lžičky krystalového cukru,
  • 1 čajovou lžičku medu,
  • 30 ml vody
  • a šťávu z poloviny citronu.

Všechny suroviny smíchejte. Nejdříve do misky nasypte krystalový cukr. Poté do něj přidejte lžičku medu a vše zalijte vodou. Následně co nejpečlivěji vymačkejte šťávu z citronu a přidejte ji k ostatním složkám. Nakonec všechny ingredience co nejlépe promíchejte, aby se cukr rozpustil.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo na listy orchidejí

Pokud však čekáte, že se toto hnojivo bude klasicky aplikovat do květináče, pak vás vyvedeme z omylu. Naopak, je třeba do něj namořit vhodnou textilii a potřít s ním všechny listy orchidejí – a to z horní i spodní strany. Tato kůra je tak účinná, že ji stačí opakovat jen jednou za měsíc a uvidíte, že rozkvetou i ty nejzuboženější orchideje. Vše můžete podpořit ještě správnou zálivkou – orchideje namáčejte do odstáté vody a tu přebytečnou nechte po půl hodině odtéct.

Pokud si nejste jistí, jak správně o tyto rostliny pečovat, naučte se, jak orchidej správně přesadit a postupujte podle tohoto návodu

Jaká přírodní hnojiva se při péči o orchideje a další pokojové rostliny osvědčila vám?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články