Mléko jako oblíbený nápoj rostlin: Orchideje ho milují, díky němu rostou a kvetou rychleji

Orchideje patří mezi poměrně nenáročné rostliny. Stačí jen vědět, jak se o ně starat. Mezi oblíbené triky patří používání mléka při hnojení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Clementine / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje mají pověst náročných pokojových rostlin, ale není to tak úplně pravda. Bohužel pěstitelé někdy při péči o ně dělají zcela triviální chyby. Jde o zdánlivé maličkosti, které ovšem mohou vaši rostlinu stát život. Většinou se špatná péče týká nevhodné zálivky, světelných podmínek nebo nedostatečné výživy. A právě s posledním bodem vám může skvěle pomoci mléko. Jde o přirozený přírodní produkt, který obsahuje vše, co tyto rostliny potřebují. Jen je třeba vědět, jak ho správně používat.

Jak hnojit orchidej mlékem

Obvykle se v domácích podmínkách pěstuje orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovec. A právě pro ty je tento návod určen. Potřebovat budete obyčejné mléko z obchodu – bohatě vám přitom postačí to polotučné. Hnojení orchideje mlékem se provádí jednoduše zředěním malého množství mléka vodou a použitím tohoto roztoku k zalévání rostliny. Je však třeba použít to správné množství obou tekutin a nezapomínat na optimální frekvenci zálivky.

Poměr mléka a vody se může v různých návodech na péči o orchidej lišit, nejčastěji se však doporučuje použít 1 díl mléka na 10 dílů vody. Zálivka se provádí každých 14 dní ve vegetační sezóně a jednou za měsíc mimo ni. Je však třeba dbát na to, aby byla rostlina vždy v mezičase prolita i čistou vodou a podle toho frekvenci zálivky upravit.

Co byste měli vědět

Je ovšem třeba si uvědomit, že někteří odborníci používání mléka jako hnojiva pro orchideje příliš nedoporučují, protože může při nesprávném použití přitahovat škůdce a podporovat růst bakterií v substrátu. Svoje orchideje proto pozorujte, a pokud budete mít na cokoliv z toho podezření, přidržte se raději komerčního hnojiva pro orchideje.

Péče o orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení orchideje česnekem mléko podpoří

Pokud vaše orchideje trpí hnilobou nebo nemají v pořádku kořeny, pak je vhodné do mléka přidat ještě česnek. Ten lze použít jako přírodní antibiotikum. Hnojivo se vyrábí smíchání vody a mléka ve výše uvedeném poměru. Do roztoku se poté přidává několik prolisovaných stroužků česneku. Vše se nechá nejméně 10 minut odstát. Roztok lze použít jako zálivku, ale také je možné ho nastříkat na listy rostliny tak, aby odpuzoval škůdce.

Je důležité mít na paměti, že o výhodách použití česneku pro orchideje prozatím neexistují žádné vědecké důkazy. O tom, česnek lze úspěšně používat jako hnojivo pro orchideje, však hovoří celá řada zkušených pěstitelů. I tak se však vyplatí opatrnost – jeho použití ve vysokých koncentracích může rostlině uškodit. Orchideje jsou bohužel poměrně citlivé rostliny a použití různých druhů alternativních hnojiv může při nedostatečně opatrné aplikaci těmto nevšedním pokojovkám spíše ublížit. Proto vždy postupujte s maximální opatrností.

Péče o orchidej není složitá, potřebuje jen dostatek správné výživy. Podívejte se, jak správně postupovat

Myslíte, že se u orchidejí vyplatí držet spíše komerčního nebo domácího hnojiva?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články