Jak na rychle kvetoucí fialky: Postačí pár kapek jódu

Africké fialky toho ke spokojenosti příliš mnoho nepotřebují. Stačí jim dopřát jód a budete mít vyhráno. Kvetení je zaručeno.

Proč nepěstovat v domácnosti africké fialky i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Africké fialky (Saintpaulia) mohou být nádherným doplňkem každé sbírky pokojových rostlin. Tyto půvabné květiny jsou podle webu TakToJeNášSvět známé svými krásnými, živými květy a ochmýřenými listy. Ale aby se jim dařilo, vyžadují specifickou péči.

Ideální podmínky pro pěstování afrických fialek

Aby vaše africké fialky rostly zdravě, je nezbytné jim podle informací z webu Skrblík zajistit správné podmínky prostředí. Dávají přednost jasnému, nepřímému světlu a teplotám mezi 18 °C a 25 °C. Vadí jim ovšem přímé sluneční světlo, které může spálit jejich listy, zatímco extrémní teploty a průvan jim zase mohou způsobit stres. „Půda by měla být lehká, s přídavkem perlitu pro zlepšení drenáže. A doporučuji zalévat zespodu, aby nedošlo k přemokření listů,“ radí květinářka Katka N. z Přelouče.

Běžný odpad z grilování jako zahradní hnojivo: Dřevěný popel prospěje rostlinám po všech stránkách jako nic jiného

Jód pro zdraví rostlin

Jód je nezbytný nejen pro zdraví štítné žlázy a nervového systému člověka, ale je prospěšný i pro rostliny. Může působit jako mírný dezinfekční prostředek a podporuje jejich metabolismus, čímž je podporuje v růstu a kvetení.

Jódový roztok si připravíte tak, že do tří litrů vody – nejlépe dešťové nebo dechlorované vody z vodovodu – přidáte pouze jednu kapku jódu (k dostání v lékárnách jako tinktura). Tímto roztokem zalévejte fialky třikrát až čtyřikrát během jejich vegetačního období. Stopové množství jódu pomáhá zvýšit schopnost rostlin přijímat živiny, což vede k nádherným květům.  Jódové hnojivo můžete použít i u jiných kvetoucích rostlin. V redakci jsme to zkusili u lopatkovce a funguje to skvěle.

Proč nikdy nepěstovat fialky v domě: Hrozí vám mnohá rizika iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby vám pokojové fialky dělaly radost po mnoho měsíců, musíte jim dopřát tu správnou výživu

Alternativní hnojení: Použití dřevěného popela

Potřebují vaše fialky něco víc? Dřevěný popel je vynikajícím zdrojem draslíku, fosforu, hořčíku a vápníku – klíčových prvků, které zlepšují kvalitu půdy a zdraví rostlin. Tyto živiny pomáhají posilovat rostliny a zvyšují jejich odolnost vůči různým škůdcům. Chcete-li dřevěný popel použít jako hnojivo, smíchejte jednu polévkovou lžíci popela s jedním litrem vody a nechte ji jeden den louhovat. Tímto roztokem zalévejte fialky dvakrát týdně.

Jak africké fialky rozmnožit řízkováním

Jak se staráte o africké fialky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články