Zápalky mají využití i na zahradě, ochrání rostliny a odpudí otravné škůdce

Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a zapíchejte do květináčů pokojových rostlin zápalky. Zbavíte je opravdu úporných škůdců.

Perfektní start cibule sazečky na záhonu: Manganistan draselný i Zdroj fotografie: Шатилло Г.В. / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojové rostliny patří mezi oblíbenou ozdobu mnoha domácností. Plní však nejen estetickou funkcí, ale svými vlastnostmi prospívají celému okolí. Některé druhy dokáží ze vzduchu pohltit přebytečnou vlhkost nebo odfiltrovat některé škodlivé látky. Čistota a kvalita vzduchu pak působí na vaše zdraví i náladu. Postarejte se o svoje pokojovky a ochraňte je pomocí zápalek.

Zbavte se škůdců

Přestože jsou pokojové rostliny před mnoha škůdci ochráněni, některé druhy se k nim skrz okna stále mohou poměrně snadno dostat. Jakmile samička naklade do hlíny vajíčka, stěží se pak budete škodlivého hmyzu zbavovat. Mezi nejrozšířenější škůdce patří smutnice. Tyto černošedé mušky se v květináčích rozmnožují po stovkách a jejich larvy se živí kořeny rostlin.

Jak se smutnic zbavit

Nemusíte kupovat drahé směsi a postřiky, abyste se škodlivého hmyzu zbavili. Ekologičtější a ekonomičtější řešení vám přináší obyčejné sirky, které lze využít dvěma způsoby. Jednotlivé sirky můžete v květináči okolo rostliny zapíchat hlavičkou dolů, zalít vodou a nechat sirnou hlavičku pomalu v půdě rozpouštět.

Vyrobit si však ze sirek můžete také speciální nálev. Jedno balení vložte do nádoby a zalejte 500 ml vody. Nádobu nechte pět dní odstát na tmavém a teplém místě a poté vodu přefiltrujte. Jakmile máte roztok hotový, můžete jej pomocí rozprašovače aplikovat na půdu v květináči. Po 14 dnech tento postup zopakujte, abyste se smutnic nadobro zbavili.

Houbička na dně květináče iZdroj fotografie: Depositphotos

Další způsoby, jak se zbavit černých mušek

K odstranění těchto škůdců můžete na květináč nebo do jeho těsné blízkosti nalepit lepící pásku, která postupně mušky polapí. Skvěle k jejich odstranění funguje také česnek. Použít můžete celé stroužky nebo pod rostliny nasypat jednu čajovou lžičku mletého česneku. Z něj také snadno vyrobíte také nálev, kterým hlínu ošetříte. Stačí jednu lžičku smíchat s jedním litrem teplé vody a zálivku máte hotovou.

Jak zabránit rozmnožování smutnic

Těmto muškám se skvěle daří ve vlhké a teplé půdě. Abyste jejich rozmnožování zabránili, je potřeba změnit podmínky v květináči. Nechte půdu nejprve důkladně vyschnout a snižte četnost i množství další zálivky. Věnujte také pozornost rozkládajícím se organickým zbytkům, které tyto i další škůdce přitahují.

Jaké vychytávky v péči o pokojovky využíváte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články