Z herbáře našich babiček – jak se starat o vánoční kaktus, aby opravdu nádherně vykvetl

                   

Schlumbergera Buckleyi zvaný také vánoční kaktus patří do rodu epifytických kaktusů z tropických pralesů v jihovýchodní Brazílii. Byl pojmenován na počest Frederica Schlumbergera, významného francouzského sběratele sukulentů, ale u nás bývá spíše k dostání pod názvem zygokaktus. Obvykle vykvétá v listopadu nebo v prosinci, a právě proto se stal velmi oblíbenou vánoční květinou.

Péče o vánoční kaktus

Do Evropy se dostal v 19. století, ale pro svou nenáročnost se rychle rozšířil nejenom do botanických zahrad, ale také do běžných domácností. Stačil jeden malý kousek a brzy i vám mohla doma vykvést neuvěřitelná krása. A to ostatně platí dodnes. Nejčastěji se květy vánočního kaktusu objevují v růžové barvě, ale k mání jsou i ty bílé, oranžové nebo s nádechem fialové.

iZdroj fotografie: Pixabay

Někdy však můžeme narazit i na falešný vánoční kaktus (Schlumbergera truncata). Vypadá naštěstí téměř stejně a ani v péči se nijak výrazně neliší, takže pokud nepatříte mezi skutečně zapálené botanické nadšence, nemusíte tento nevýznamný rozdíl nijak řešit. Oba preferují vysokou vlhkost a jen mírné osvětlení. Naše babičky proto nejraději stavěly na stinné východní okno, kde se jim dařilo nejlépe.

Tipy pro pěstování vánočního kaktusu

Důležitý je také pravidelný postřik odstátou vodou a intenzivní zálivka během vegetačního období. Teplota místnosti, v níž se vánoční kaktus pěstuje, se může pohybovat v rozmezí od 15 do 25 °C. Vánoční kaktus všeobecně nevyžaduje bohatou výživu, ale přesto je dobré ho trochu pohnojit. A to nejlépe během vegetačního období, a to počínaje březnem. Hnojení provádějte jednou za 2 měsíce vždy komplexními minerálními hnojivy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile vánoční kaktus odkvete, musíte mu dopřát období klidu. Stále mu musíte poskytovat vysokou vlhkost a správné světelné podmínky, ovšem zálivku omeze na minimum a teploty nechte klesnout k 10 až 15 stupňům. Pamatujte také na to, že mu vadí průvan, sucho a extrémní teploty. Právě tyto faktory jsou pro zygokaktus extrémně škodlivé a způsobují, že vám příští rok nepokvete. A jak poznat, že se mu nedaří?

Nejčastější nemoci vánočního kaktusu

Nejčastěji se kaktusy jednoduše nachladí díky průvanu. To poznáte tak, že jeho jednotlivé segmenty zeslábnou, zežloutnou a nakonec opadnou. Pokud však o tyto krásné sukulentní rostliny budete starat správně, mohou vaši domácnost zdobit až 15–20 let. Pokud však vhodné podmínky pro péči o ně nemáte, ale přesto byste chtěli své vánoce zkrášlit živými květy, může se vám hodit hvězdník (Amaryllis) nebo vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima).

Také využíváte při každodenní péči o domácnost zkušenosti našich babiček nebo sázíte na moderní metody?

Naučte se jak pěstovat vánoční kaktus a jak přesadit vánoční kaktus jako skuteční profesionálové
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články