Vypěstujte si doma léčivý zázvor – budete mít nekončící zásobárnu účinných látek kdykoliv přímo na parapetu

                   

Zázvor lékařský, zvaný někdy též pravý (Zingiber officinale) se v lidové medicíně používá kvůli celé řadě účinků. Je mu připisováno pozitivní působení například při boji s nadváhou, žaludečních problémech a zmírnění nevolnosti (včetně těhotenské) a zvracení. Pomáhá také při pálení žáhy, mořské nemoci a astmatu a dokáže také zmírnit bolest dutin, zlepšuje metabolismus a podporuje správné fungování imunitního systému.

Účinné látky v zázvoru

Zázvor je doslova pokladnicí látek, prospěšných pro lidské tělo. Jde především o vitamíny skupiny B (především B6, B1, B9, B5 a B2). Dále také o vitamíny A, C, E a K. Z důležitých minerálních látek a stopových prvků v něm najdete draslík, vápník, hořčík, sodík, železo, selen, zinek, fosfor, mangan a měď. A nesmíme zapomenout ani na:

  • aminokyselinu lysin,
  • fenylalanin,
  • threonin,
  • methionin,
  • beta-karoten,
  • kurkumin atd.

Využívá se také v lidovém léčitelství, a to především proto, že obsahuje antiseptické a mukolytické látky, jako jsou například kamfen, cineol, bisabolennebo známou pryskyřičná složku gingerol. Právě on vytváří onu specifickou a štiplavou chuť zázvoru. A zapomenout nesmíme ani na prospěšné esenciální kyseliny – olejovou, linolovou a kaprylovou. V kupovaném zázvoru jich však příliš mnoho nenajdete, kvůli dlouhé době uplynulé od sběru totiž vyprchají.

Pěstování zázvoru v květináči

Abychom tomu předešli, je možné užívat zcela čerstvý zázvor – takový, který právě vykopeme ze země. Pěstování této byliny totiž není nijak těžké. Pokud ovšem chcete zásobu na celou zimu, budete si muset na parapet připravit opravdu velký květináč. Přirozeně roste v jihovýchodní Asii (především v Indii, Číně, Malajsii a na Nové Guineji). Vyžaduje tedy tropické podmínky, které mu však doma lze bez potíží zajistit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S pěstováním však musíte začít v obchodě. Kupte oddenek se světlým pukem nebo ještě lépe se zeleným klíčkem (pokud se vám to podaří). Takový zázvor sice ztrácí množství svých účinných vlastností, ovšem poroste opravdu skvěle. Vybere pro něj vhodný květináč (mezi oddenkem na každé straně anebo dalšími sazeničkami musí být vzdálenost asi 20 cm) a naplňte ho zeminou pro pokojové rostliny (nezapomeňte na drenážní vrstvu z keramzitu).

Zázvor potřebuje dobré světlo

Pokud chcete, aby vám zázvor vzešel rychleji, namočte ho před výsadbou na 24 hodin do vlažné vody. Velké oddenky lze rozdělit na více částí, ovšem každá z nich musí mít jedno očko alias puk. Řeznou ránu je vhodné zasypat skořicí nebo hnědým uhlím, předejdete tak možné hnilobě. Zázvor zasaďte do zeminy asi do poloviny (pukem nahoru) a mírně zalijte. Květináč postavte na světlé místo (nikoli na plné slunce) s co nejvyšší teplotou (dobře mu bude klidně přímo na topení).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po 14 dnech byste měli začít pozorovat první známky růstu. Hojně zázvor zalévejte. Pokud je zemina hodně těžká, smíchejte ji předtím s obyčejným pískem. A teď už vám zbývá jen čekat. Jako první se objeví listy podobné bambusu. A pokud budete mít štěstí, budou je v létě následovat i červené květy (okrasné kultivary mají květy růžové). Během června a července také nezapomeňte na vydatné hnojení.

Kdy zázvor v květináči sklízet

Během léta je možné květináč umístit ven (opět ne na přímé slunce). Tak bude mít vaše rostlinka dostatek příležitostí k tomu, aby zesílila a vytvořila opravdu velký a šťavnatý oddenek. Ten je možné sklidit už během první zimy. Nezapomeňte si z něj však nechat zdravý kousek a vypěstovat si další zázvor. Můžete si tak doma vytvořit nekonečnou zásobu toho šikovného pomocníka z ájurvédské lékárny.

Jaké bylinky pěstujete pro zdraví nebo pro potěšení vy?

Podívejte se na pěstování zázvoru v květináči v praxi
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články