Ne vždy vykvétají pokojové orchideje tak ochotně, jak bychom od nich chtěli. Pomoci vám může jednoduchý trik.
Než se začneme zabývat metodami, jak podpořit kvetení, je nezbytné pochopit, co orchideje potřebují k tomu, aby se jim dařilo. Upřednostňují jasné, nepřímé sluneční světlo (příliš mnoho přímého slunce může spálit jejich listy). Mají také rády mírný pokles teploty během noci (asi o 5 °C). Rovněž milují vysokou vlhkost vzduchu a nesnášejí přemokření.
Dopřejte jí klid, ale ne úplně
Když orchidej odkvete, měla by si odpočinout. To však neznamená, že byste na ni měli zcela zapomínat. Web JustaddiceOrchids radí tento postup: „Dva týdny poté, co opadne poslední květ, ji začněte každý druhý týden přihnojovat vyváženým hnojivem pro pokojové rostliny (například 20-20-20 NPK), připraveným ve čtvrtinové síle. Tato dvoutýdenní čekací doba je důležitá, aby nedošlo ke spálení kořenů vaší rostliny.“
Stříhat nebo nestříhat?
A co si počít s odkvetlým stvolem? Blog LoveThatLeaf k tomu říká: „Pokud stonek vaší orchideje ztratil všechny květy, ale jeho špička je stále zelená, zdravá a vytváří nová poupata, nemusíte nic dělat. Při běžné péči by vám měla opět kvést.“ Jinak je doporučeno sestřihnout květní stvol asi na třetinu.
Vyzkoušejte metodu kostek ledu
Leckdy se rostlinu také vyplatí mírně šokovat. K tomu slouží překvapivá, ale účinná technika, na kterou nedá dopustit paní Lenka K. z Pardubic. „Jednou týdně položte na substrát v květináči jednu kostku ledu (nebo dvě malé). Pomalé tání napodobuje uvolňování vody v přírodě. Díky tomu předejdete přemokření. Navíc nízké teploty orchidej trochu šokují a ona pak ochotně kvete.“
Sladké cukrové oživení
Dalším prověřeným tajemstvím zkušených pěstitelů je používání cukrové vody. Rozpusťte 1 čajovou lžičku cukru v 1 litru vody a kořeny orchidejí namočte do tohoto roztoku na 8-9 hodin. Poté je ještě naložte na hodinu do čisté vody. Tato metoda je obzvláště účinná u rostlin, které nevypadají příliš dobře. Cukr jim totiž dodá vzpruhu.