I skoro mrtvá orchidej vykvete cobydup, stačí k ní přidat Aloe vera

Orchideji se bude dařit lépe, než kdy dříve. Stačí jen sáhnout po osvědčeném hnojivu z domácích zdrojů – lístek aloe stačí.

Jak zalévat pokojové rostliny i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou díky svému exotickému půvabu a velkolepým květům oblíbené mezi začínajícími i zkušenými zahradníky. Někdy se jim však v našich domovech tak úplně nedaří. Naštěstí existuje jednoduchý, ale účinný přírodní lék v podobě Aloe vera – sukulentu známého svými léčivými vlastnostmi, které lze uplatnit jak u lidí, tak i u rostlin.

Léčivé vlastnosti aloe vera pro rostliny

Aloe vera je podle webu Cesta k Bydlení víc než jen lék na spáleniny od slunce – obsahuje v sobě také mnoho živin stimulujících růst, které mohou významně prospět i vašim pokojovým rostlinám, a to zejména orchidejím. Aloe vera je bohatá na vitaminy, minerály a enzymy a při aplikaci na orchideje působí jako urychlovač růstu a posilovač zdraví.

Aby orchideje kvetly dlouho a pestrobarevně, není třeba se uchylovat k chemii. Nejlépe reagují na levné lidové prostředky z kuchyně

Složení bohaté na živiny

Gel z aloe vera obsahuje množství základních živin, včetně vitaminů A, C, E a B12, které jsou pro růst rostlin zásadní. Nabízí také minerální látky, jako je draslík, hořčík a zinek, které zvyšují schopnost rostlin účinně vstřebávat živiny, jak uvádí web Skrblík. Navíc má i přirozené antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, a díky tomu je vynikající volbou pro prevenci a léčbu potenciálních infekcí, které orchideje často ohrožují. A jak aloe pro orchidej použít?

Jak hnojit orchidej Aloe vera

Začněte důkladnou hydratací orchideje. Ponořte květináč do nádoby naplněné vodou asi na 30 minut. Tento krok je zásadní, protože připravuje kořeny na účinnější absorpci směsi aloe. Poté rozkrojte jeden list Aloe vera a smíchejte jej s přibližně 300 ml vody, abyste vytvořili homogenní směs. Tuto směs přeceďte, abyste získali čirý roztok. Pomocí měkkého hadříku nebo houbičky jemně naneste roztok Aloe vera na listy orchideje a pokryjte je z obou stran.

Pokud si chcete pojistit kvetení své oblíbené pokojové rostliny, dopřejte jí pořádnou dávku výživy z domácích zdrojů. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete pojistit kvetení své oblíbené pokojové rostliny, dopřejte jí pořádnou dávku výživy z domácích zdrojů

Tím se podle mých zkušeností nejen jejich vyčistí povrch, ale také se živiny dostanou přímo do listů, čímž se zlepší jejich zdraví a účinnost fotosyntézy. Po ošetření listů zalijte orchidej zbylým roztokem Aloe vera. Tato přímá aplikace na kořeny zase pomáhá omladit kořenový systém rostliny a stimuluje její obnovu a růst. Uvidíte, že tento postup oživí i skoro mrtvé rostliny, které se jako bonus brzy obalí květy. Chalupáři-Zahrádkáři také doporučují rýžové hnojivo.

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články