Orchidej kvete klidně celý rok, po rýžovém hnojivu se může utlouct

Péče o pokojové orchideje není tak náročná, jak na první pohled vypadá. Někdy jim ke skutečně spokojenosti stačí opravdu málo.

Orchidej kvete klidně celý rok, po rýžovém hnojivu nasadí poupata i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Orchideje, které pocházejí z deštných pralesů, bývají zvyklé na křehkou rovnováhu světla, tepla, vlhkosti a živin. To jsou pilíře, na kterých musí být postavena jejich péče. Přímé sluneční světlo může spálit jejich listy, průvan je jejich úhlavním nepřítelem a nemají příliš rády ani uměle vyráběná hnojiva, jak uvádí web NášDům. Co jim tedy dopřát, aby kvetly?

Úskalí a radosti zalévání

Péče o orchideje se často zvrtne už při zalévání. Těmto krasavicím se daří ve vlhku, ale ne v přemokřených podmínkách, které vedou k hnilobě kořenů a houbovým chorobám. Zajištění správné drenáže v květináčích je proto podle mých zkušeností absolutně zásadní. „Zalévání mělo být vždy promyšlené a mělo by napodobovat krátké, výživné lijáky v jejich původním prostředí,“ radí naše čtenářka a milovnice orchidejí Kateřina V. z Jenštejna.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Proč hnojit orchideje?

A zálivku můžete (a měli byste) spojit i s hnojením. Dobře živená orchidej je totiž odolná vůči chorobám a škůdcům. A právě tady vám může pomoci rýžová voda. Tato škrobovitá tekutina je doslova pokladnicí živin – obsahuje třeba mnoho přírodních cukrů a vitaminů skupiny B, jako je například thiamin, riboflavin a niacin, které jsou pro růst a vitalitu vašich orchidejí klíčové.

Tyto složky posilují imunitu rostlin a podporují jejich vývoj šetrným, přirozeným způsobem. Draslík pak podporuje tvorbu a růst buněk a škrob slouží jako zdroj energie a potenciálně zvyšuje životnost a vitalitu květů, jak uvádí web iReceptář. Na každou rostlinu budete potřebovat dvě lžíce neosolené vody zbylé po vaření rýže – nic víc není třeba.

Voda po vaření rýže obsahuje mnoho živin, hodí se jako hnojivo iZdroj fotografie: One Salient Oversight / Creative Commons / Public Domain
Pokud chcete, aby vaše orchidej vždy kvetla vydatně a opravdu dlouho, musíte ji pohnojit těmi správnými složkami

Více než jen rýžová voda

Je však důležité si uvědomit, že i když je rýžová voda prospěšná, neměla by být jediným zdrojem výživy pro vaše orchideje. Rozhodně doporučujeme spíše zařazení rýžové vody do zálivkového režimu vedle běžného měsíčního režimu standardního hnojení. Jedině to rostlinám zajistí vyváženou výživu, která jistě povede k celoročně nádhernému kvetení. A místo rýžové vody můžete použít i česnek, jak Chalupáři-Zahrádkáři také vyzkoušeli.

Jaké jsou vaše osvědčen triky pro péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články