Orchidej pokvete celoročně, donutí ji k tomu obyčejný česnek

Jestliže vaše orchidej nekvete tak často a tak krásně, jak byste si představovali, pak ji zkuste podpořit s pomocí obyčejného česneku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou ceněny pro svou nevšední krásu a nádherné květy. Tyto exotické květiny okouzlují zahradníky a milovníky květin již po staletí. Přestože jsou známé svým občasným a někdy jen stěží vyvolatelným kvetením, existuje jedno jednoduché a překvapivé tajemství, které orchideje přiměje k celoroční tvorbě květů – skromné česnekové hnojivo.

Proč používat právě česnek

Česnek, základní kuchyňská surovina proslulá svou ostrou chutí a zdraví prospěšnými účinky, má skrytou sílu, pokud jde o pěstování orchidejí. Jeho přirozené vlastnosti mohou stimulovat růst těchto rostlin a podpořit jejich bohaté a nepřetržité kvetení. A jak hnojivo připravit? Vezměte si:

  • 2 až 3 stroužky čerstvého česneku
  • 1 litr vody

Vezměte 2 až 3 stroužky čerstvého česneku a lehce je rozdrťte, aby se uvolnily aromatické látky. Stroužky by měly zůstat neporušené, protože to usnadní pozdější scezení směsi. Vložte rozdrcené stroužky česneku do 1 litru vody a nechte směs 24 až 48 hodin louhovat. To umožní vodě absorbovat prospěšné látky z česneku. Je důležité používat spíše čerstvé stroužky než sušený práškový nebo jinak zpracovaný česnek, protože obsahují vyšší množství účinných látek, které orchidejím prospívají.

Orchideje Phalaenopsis patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. Málokdo však ví, že je lze namnožit opravdu velmi jednoduše iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak používat česnek na orchideje

Po uplynutí doby namáčení vodu napuštěnou česnekem sceďte, abyste odstranili veškeré pevné částice nebo zbytky. Vzniklá tekutina bude sloužit jako hnojivo pro orchideje – v této podobě je však příliš koncentrované a rostliny by mohlo poškodit. Česnekové hnojivo proto zřeďte smícháním se stejným množstvím čisté vody. Tím zajistíte, že koncentrace bude vhodná pro vaše orchideje, aniž by jim uškodila.

Zředěným česnekovým hnojivem zalévejte orchideje pravidelně a dbejte na důkladné zvlhčení kořenů. Roztok však nikdy nestříkejte přímo na listy nebo květy, protože by mohlo dojít k jejich poškození. A jak je to s opakováním této procedury? Česnekové hnojivo aplikujte na orchideje jednou za dva až čtyři týdny v závislosti na specifických potřebách vašeho druhu orchideje a podmínkách pěstování, které jí můžete dopřát. Rostliny pečlivě sledujte, abyste zjistili, zda je nutné upravit frekvenci aplikace a zařiďte se podle toho.

Co je potřeba udělat s orchidejí Phalaenopsis ihned po nákupu iZdroj fotografie: Freepik

Co dává česnek orchidejím

Česnek obsahuje přírodní sloučeniny síry, které působí jako stimulátor růstu rostlin, včetně orchidejí. Tyto sloučeniny zlepšují vstřebávání živin, zlepšují celkový zdravotní stav rostlin a stimulují schopnost orchidejí vytvářet a udržovat květy. Zařazením česnekového hnojiva do rutiny péče o orchideje můžete podpořit jejich nepřetržité kvetení po celý rok, a to i v obdobích, kdy orchideje obvykle zůstávají v klidu.

Kromě přínosu pro kvetení působí česnekové hnojivo také jako přírodní repelent proti běžným škůdcům orchidejí. Pronikavý zápach česneku pomáhá odradit hmyz a likviduje zárodky plísní, čímž snižuje riziko napadení a chorob, které mohou poškodit růst a vitalitu vašich orchidejí.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o orchidej?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články