Orchideje pokvetou po celý rok, pomohou jim k tomu vaječné skořápky

Pokud vaše orchidej nechce kvést, pomozte jí osvědčeným lidovým prostředkem. Bude ještě krásnější a svými květy vás potěší opravdu dlouho.

i Zdroj fotografie: Judgefloro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud chcete, aby vaše sbírka orchidejí kvetla po celý rok, nevyhazujte skořápky od vajíček, když skončíte se snídaní. Dnes se s vámi podělíme o recept na hnojivo, které si můžete připravit pomocí vaječných skořápek. Využijete tak zbylý kuchyňský odpad a jak bonus dodáte svým milovaným pokojovkám přesně to, co opravdu potřebují.

Jen skořápky a nic víc

Pomocí tohoto řešení budou vaše orchideje stimulovány k častějšímu a bohatšímu kvetení a květy vydrží delší dobu. A sáhnout stačí je po dvou ingrediencích. Budete potřebovat:

 • Vaječné skořápky
 • 600 ml vody

Začněte rozdrcením vaječných skořápek a jejich vysušením při vysoké teplotě, abyste odstranili veškeré bakterie a plísně. Tento proces by měl trvat asi 5 minut (bohatě postačí nasypat skořápky na plech a vložit je do vyhřáté trouby). Po vysušení rozdrťte vaječné skořápky na jemný prášek třeba pomocí mixéru.

Vezměte 2 čajové lžičky takto upravených vaječných skořápek a vložte je do vhodné nádoby. Zalijte je 600 ml převařené vody, dobře promíchejte a nechte roztok vychladnout. Získané hnojivo přeceďte, nalijte do rozprašovače a aplikujte jej na listy a květy vašich orchidejí. Kromě toho můžete své rostliny tímto roztokem zalévat jednou za 2 týdny, a to nejlépe v kombinaci s jinými organickými hnojivy.

Když zaléváte orchideje vodou z kohoutku, vyplatí se vždy přidat jednu věc iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč právě vaječné skořápky

I když vypadá příprava toho hnojivo na první pohled trochu pracně a také vám zabere nějaký čas, určitě se vyplatí ho alespoň vyzkoušet. Dodržováním těchto jednoduchých kroků totiž můžete svým orchidejím poskytnout živiny, které potřebují pro zdravý růst a bohaté kvetení. Vaječné skořápky bohaté na vápník pomohou posílit rostliny a podpoří vývoj krásných květů.

Kombinace skořápek a kávové sedliny

Pro náročnější druhy orchidejí nebo pro ty, které jednodušeji nejsou v perfektním stavu, bude mnohem lepší booster z vaječných skořápek a kávové sedliny. Jeho příprava je opravdu snadná. Kávová sedlina obsahuje dusík, fosfor, draslík a další živiny, které jsou pro rostliny velmi prospěšné.

 • Smíchejte rozemleté skořápky od vajec (připravené způsobem popsaným výše) s kávovou sedlinou v poměru 1:1.
 • Tímto způsobem vytvoříte vlastní přírodní hnojivo pro své pokojové rostliny.
 • Před aplikací je zalijte rostliny obyčejnou vodou.
 • Poté jemně nasypte směs skořápek a kávové sedliny na povrch půdy.
 • Rostliny opět zalijte.
Samozavlažovací systém z PET – návod iZdroj fotografie: Depositphotos

To pomůže dopravit živiny hlouběji do půdy a umožní rostlinám je v maximální míře absorbovat. Opakujte tento postup každé 2-3 měsíce uvidíte, že vaše orchideje opět získají svou vitalitu a brzy krásně rozkvetou. Místo vody můžete použít i zálivku z česneku.

Výživný sirup pro orchideje

Pokud chcete svým rostlinám dodat živiny intenzivněji, smíchejte tyto suroviny:

 • 1 polévkovou lžíci cukru
 • 1 polévkovou lžíci medu
 • šťávu z jedné poloviny citronu
 • trochu vody na rozmíchání

Do roztoku namočte vatový tampon a potírejte jím listy svých orchidejí z obou stran jednou za týden (přibližně 24 hodin po aplikaci nezapomeňte tento výživný sirup vždy opláchnout, předejdete tak možnému vzniku plísní a hniloby).

Jak se o své orchideje staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články