Ficus benjamina patří v českých domácnostech mezi velmi oblíbené rostliny – často však trpí žloutnutím listů.
Ficus benjamina, známý také pod českým jménem fíkus drobnolistý, je oblíbená pokojová rostlina známá pro své atraktivní listy a snadnou péči. Některé zdánlivé drobnosti však mohou způsobit, se mu začnou žloutnout listy. Naučte se tomu předcházet.
Světlo a teplota pro Ficus benjamina
Tato pokojová rostlina preferuje jasné, nepřímé světlo, ale snese i trochu horší světelné podmínky. Vyvarujte se umístění rostliny v blízkosti okna s průvanem nebo u větracího otvoru klimatizace, protože to může způsobit žloutnutí a opadávání listů. Ficus benjamina je také citlivý na změny teploty, takže pokojovou teplotu udržujte mezi 22 až 26 °C.
Jak na správnou zálivku
Tento fíkus potřebuje stálou vlhkost, ale je také náchylný ke hnilobě kořenů, takže je nezbytné nechat půdu mezi zálivkami mírně vyschnout. Zalévejte proto svůj Ficus benjamina hluboko a ujistěte se, že půda zůstane mezi jednotlivými zálivkami vlhká, ale ne podmáčená. Listy můžete také občas mlžit odstátou vodou, abyste zvýšili vlhkost v okolí své pokojové rostliny, což je zvláště důležité v zimních měsících, kdy je vnitřní vzduch suchý. Právě on je jednou z častých příčin opadávání listů.
Přísun živin je také důležitý
Ficusu benjamina prospívá také pravidelné hnojení, a to zejména během vegetačního období, které trvá typicky od jara do léta. Každé dva až tři týdny je vhodné použít vyvážené, ve vodě rozpustné hnojivo, abyste rostlině dodali všechny potřebné živiny. Ujistěte se ovšem, že vždy pečlivě dodržíte pokyny na obalu hnojiva, aby nedošlo k přehnojení rostliny – i to totiž může vést k rychlém a nepříjemnému žloutnutí listů.
Jak na správný střih
Snažte se také svůj fíkus pravidelně zastřihávat, aby si zachoval svůj tvar a jeho větve rostly hustěji a košatěji. Během každého tvarování odstraňte všechny žluté nebo odumírající listy a také všechny větve, které se kříží nebo se o sebe třou.
Pozor dejte i na přesazování
Ficus benjamina může svou nádobu časem přerůst, takže je důležité jej přesazovat každé dva až tři roky. Při přesazování zvolte nádobu, která je o něco větší než předchozí, a použijte dobře propustnou půdní směs. Po přesazení nezapomeňte rostlinu dobře zalít.
Škůdci a choroby fíkusu
Ficus benjamina je relativně nenáročný na údržbu, ovšem o to víc je náchylný k působení škůdců a chorob. Pravidelně proto musíte odstraňovat všechny žluté nebo odumírající listy a v případě výskytu škůdců okamžitě aplikujte insekticid. Z chorob poté dejte pozor zejména na ty houbové, které vznikají kvůli přemokření. Máte-li na jejich výskyt podezření, pak fikus vyjměte z květináče a očistěte jeho kořeny od zeminy. Následně odstraňte všechny černé a hnědé (ty jsou již mrtvé a hnijí) a přesaďte ho do nového substrátu.