Profesionální zahradnice se pochlubila tajnou zálivkou na orchideje: Za měsíc mě moje květina očarovala obrovskými barevnými květy

Správná zálivka pokojových orchidejí pomůže předejít mnoha problémům. Osvojte si optimální pravidla a uvidíte sami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odpověď na otázku, jak často zalévat orchideje, není tak úplně jednoduchá. Závisí totiž na mnoha faktorech – mimo jiné na stáří květiny, typu květináče, na druhu substrátu, a dokonce i na místě, kde orchidej roste. A jak tedy poznat, kdy je ten správný čas?

Vlhkost substrátu pečlivě kontrolujte

Jednoduše vsaďte na kontrolu vlhkosti substrátu u orchidejí. Stačí do něj zasunout špejli nebo se dobře podívat na kořeny. Pokud jsou zelené, pak zálivku ještě nepotřebují. Všeobecně lze říci, že podle tohoto návodu se zálivka orchidejí provádí s frekvencí jednou za 3 až 16 dní. Nejvhodnější doba pro toto ošetření je vždy ráno, neboť právě tehdy má orchidej nejvíce času vyschnout.

Večerní nižší teploty by ji totiž v případě nadbytku vody mohly ublížit. Kromě pravidelné zálivky je vhodné také orchideje pravidelně rosit – stačí jednou denně. A pamatujte si, že se vždy stříkají pouze kořeny a listy, nikoli květy. Místa, která jsou obzvláště náchylná k hnilobě, jako jsou například srdíčka listů, je poté ještě vhodné jemně osušit papírovým ubrouskem.

Co ještě vědět o zálivce orchidejí

V domácnostech jsou velmi oblíbené orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, pro které se tento návod hodí. A není divu, pyšní se totiž velkými, sytě barevnými květy, které mohou být oranžové, fialové, purpurové, bílé, krémové, vínové, růžové, žluté nebo různě zajímavě vzorované.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem krásná katleja Dowova (Cattleya dowiana), člunatec (Cymbidium) nebo třeba exoticky vyhlížející stromobytec (Dendrobium) si s tímto schématem nevystačí. Jejich požadavky jsou totiž výrazně odlišné.

Bez správného substrátu to nepůjde

Ale ani ta sebelepší zálivka vám bude stačit, pokud nebude vaše orchidej růst ve správném substrátu. Ten by rozhodně neměl obsahovat zeminu. Mnohem vhodnější bude například rašeliník nasekaný na třícentimetrové kousky, smíchaný třeba s bukovými listy nastříhanými na proužky, kůrou jehličnatých stromů (nejlépe jedle nebo borovice, ale vhodná je i ta dubová. A přimíchat lze kořeny kapradin nasekané na 3 cm kousky.

Z dalších surovin je možné do směsi přimíchat také:

  • perlit,
  • kokosová vlákna,
  • korek
  • nebo hrubý štěrk.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zachránit špatně zalitou orchidej

Pokud listy vaší orchideje gumovatí a kořeny jsou hodně suché, pak jste nejspíše svou květinu zalévali málo. A co si v takovém případě počít? Orchidej i s květináčem umístěte do kýble naplněného vodou. Ta by měla být pokojové teploty, jinak vaše rostlina utrpí šok. Po půl hodině ji vyndejte a nechte dobře okapat. Tím by však celá procedura ještě končit neměla – nakonec ji ještě proto zbavte mrtvých kořenů a žlutých listů,

Ovšem stejné problémy může dělat i nadměrná zálivka, u ní je však třeba postupovat jinak. Ze všeho nejdříve rostlinu přesaďte, a opět zkontrolujte dobře kořeny. Vždy nemilosrdně odstraňte ty suché a uhnilé (prozradí se hnědou nebo černou barvou). A dejte si pozor i na houbové choroby. Ty se projevují hnědými listy a skvrnami. S tím nepříjemným problémem si naštěstí skvěle poradí správně podané fungicidy).

Zjistěte, co orchidej signalizuje tím, že přerůstá kořeny z květináče, a inspirujte se i dalšími šikovnými návody na péči

Jaké nedostatky v péči o orchideje jste po přečtení tohoto článku odhalili?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články