Pěstování citronu ze semínka na parapetu není žádná bláhovost: Kdo dodrží nenáročné kroky, ten se může těšit na vlastní svěží plody

Pokud nevíte, jak si doma vypěstovat citron, aby vás toto oblíbené ovoce těšilo po celý rok, postupujte podle zaručeného návodu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Citron patří k nejpoužívanějším druhům exotického ovoce v našich končinách. Semínka máme tedy doslova na dosah ruky. A není tak obtížné je zasadit – naopak. I nezkušenému zahradníkovi tak může doma vyrůst krásný malý citroník. A co dodržet, aby se vše povedlo správně?

Příprava semen je základ

Nejprve si musíte připravit semínka. Očistěte je proto od vnějšího obalu a nechte 6 – 7 dní odpočívat ve vodě. Tu denně měňte. A vždy si připravte několik semen najednou, protože ne všechna vzejdou. Získáte tak jistotu úspěchu.

Jak připravit květináč

Pro pěstování použije běžnou zeminu pro pokojové rostliny a vyberte adekvátně velký květináč. Nezapomeňte však, že na jeho dně musí být umístěna dobrá drenáž. Mohou to být oblázky, štěrk, keramzit, ořechové skořápky, keramické střepy atd. Pokud si ovšem chcete klíčení pojistit, opatřete si speciální hotovou směs pro citrusy z obchodu nebo si ji připravte sami smícháním humusu a listovky v poměru 1:1.

Jak sázet semena citronu

Semena zasaďte vždy špičatým koncem směrem dolů, a to do hloubky přibližně 2 cm. Pokud jich sázíte více (což doporučujeme), pak mezi semeny ponechte rozestupy asi 5 mm. Po výsadbě je zalijte, ale opatrně. Pokud nechcete semínka přemokřit, bude lepší je postříkat rozprašovačem. A jak poznáte, že jste byli úspěšní? První klíčky se obvykle objeví za 2 až 4 týdny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dejte pozor na správné podmínky

Citronovník potřebuje teplo a vlhko. Postavte proto květináč na okno (ale vyhněte se přímým slunečním paprskům) a umístěte ho na misku s vlhkými oblázky. Ještě lépe však uděláte, pokud ho budete alespoň jednou denně rosit.

Jak na řez citroníku

Jakmile budou stromku čtyři roky, je třeba přistoupit k řezu. Předtím však musíte docílit toho, aby se správně vytvořila koruna. Proto je třeba květináč každý týden přibližně o čtvrtinu otočit. K samotném řezu se pak musí přikročit na jaře.

Pozor na přesazování

Mladý citroník se také musí jednou ročně přesadit. Pokud to chcete udělat v létě, bude vhodný termín v červenci, a pokud v zimě, přistupte k tomuto kroku v únoru. Vždy je nejlepší vzít nový květináč přibližně o 5 cm větší – pokud totiž citroník roste v tom příliš velkém, nemusí to svědčit jeho správnému vývoji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nenechte ho vykvést příliš brzy

Pamatujte si, že pokud chcete, aby byl váš citroník krásný, nesmíte na něj spěchat. Jestli tedy vykvete v prvním nebo druhém roce po vyklíčení, pak květy nemilosrdně odstraňte. Vhodná doba ke kvetení je až ve chvíli, kdy má stromek alespoň 15 listů.

Citroník je třeba naroubovat

Jestliže ovšem chcete, aby váš podomácku vypěstovaný stromek nesl ovoce, pamatujte na to, že musí být naroubován. Jinak se na něm plody nevyvinou a vy budete mít jen okrasnou rostlinu. K nasazení plodů je nutná také správná výživa, proto od února do září nezapomeňte hnojit svou rostlinu organickými hnojivy.

Není citroník jako citroník. Vyberte si ten nejlepší

Jaké rostlinky jste si ze semínka už vypěstovali vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články