Cesta ke zdravé a kvetoucí orchideji začíná u kořenů: Klíčové je pravidlo 10 sekund, zbytek už je hračka

Orchideje jsou velmi půvabné hrnkové rostliny, které při správné péči krásně ozdobí byt. Ty rodu Phalaenopsis však mohou mít potíže s kořeny.

i Zdroj: Depositphotos
                   

Při správné péči mohou vaše orchideje růst a kvést opravdu dlouho. Jejich pěstování není příliš složité, ovšem někdy může i menší chyba vést ke ztrátě jejich vitality (bohužel si často orchideje v tomto stavu donesete už z obchodu). Co tedy udělat, když se vaší orchideji nedaří? Postačí, když se perfektně postaráte o její kořeny. Právě na nich totiž závisí její zdraví i ochota kvést.

Proč dochází k poškození orchidejí

Důvody podlomeného zdraví orchidejí jsou nejčastěji dva a oba souvisí se zálivkou. Chřadnout totiž mohou jak kvůli přemokření, tak i kvůli nedostatečné zálivce. Je tedy třeba se při zalévání těchto květin držet zlaté střední cesty. A jak poznat, že něco není v pořádku? Podívejte se, zda vaše orchidej netrpí některým z těchto problémů.

Skutečnost, že s orchidejí není něco v pořádku, mohou naznačovat takové příznaky, jako jsou:

  • plíseň na povrchu substrátu nebo kolem okrajů květináče
  • hniloba kořenů
  • náchylnost k houbovým chorobám
  • úplná ztráta kořenů
  • vadnutí listů
Jak zachránit nemocnou orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Žádný z těchto příznaků však nemusí pro orchidej znamenat smrt. Jde o velmi odolné rostliny, a pokud budete postupovat správně, můžete je snadno zachránit. Pro začátek je však třeba se zbavit všech patogenů, které by mohly její zdraví nadále poškozovat. Jde především o staré a nemocné kořeny. Na první pohled je lze mnohdy odlišit jen obtížně, ovšem pokud vsadíte na šikovný trik zkušených květinářů, pak určitě nešlápnete vedle.

Jak poznat poškozené kořeny orchideje

Tento postup použijte pouze ve chvíli, kdy není stav vaší orchideje ještě příliš akutní. Pokud jí už zežloutla většina listů, pak rozhodně není na co čekat a o identifikaci nežádoucích kořenů se budete muset pokusit naslepo. V opačném případě však jednoduše nechte orchidej 10 až dní odpočívat zcela bez jakékoli zálivky. Musí úplně vyschnout. Následně ji vyjměte z květináče a ponořte na 10 vteřin do odstáté vody.

Zatímco zdravé kořeny dokážou i během této velmi krátké doby nasáknout dostatek tekutiny k tomu, aby alespoň mírně zezelenaly, ty nemocné nebo mrtvé to nedovedou. Snadno je pak můžete odstranit za pomoci nůžek. Rány poté zasypte skořicí nebo dřevěným uhlím a podpořte orchidej při vytváření nových kořenů. Vložte ji do průhledné nádoby tak, aby se její kořeny nedotýkaly dna. Stačí ji podložit například několika špejlemi.

Jak pečovat o orchidej iZdroj fotografie: Unsplash

Jak pečovat o nemocnou orchidej

Poté dovnitř nalijte vodu tak, aby se jí dotýkaly pouze špičky kořenů. Nádobu zabalte do průhledného sáčku a umístěte na světlé místo. Podle potřeby doplňujte vodu. Jakmile si orchidej vytvoří dostatek nových kořenů, můžete ji bez obav zasadit zpět do květináče s čerstvou kůrou. Pro lepší péči je možné ke kůže přimíchat i další složky, například:

  • rašeliník nasekaný na 3 cm kousky,
  • kořeny kapradin nasekané na 3 cm kousky,
  • bukové listy nastříhané na proužky apod.
Máte orchidej, přestárlou a nevíte jak ji zmladit? Naučte se to

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o nemocné pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články