1 šálek měsíčně a orchidej pokvete po celý rok. Vše zařídí mrkvová voda

Díky mrkvi vaše orchidej vykvete do krásy a své květy si udrží po celý rok. Dopřejte jí tuto extra dávku živin a podpořte její správný vývoj. Odměnou vám bude záplava barev.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro svůj originální vzhled a velké jasné květy se orchidej řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Přestože je poměrně náročná na pěstování, je dokonalou ozdobou jakéhokoliv prostoru. Nemusíte být ostřílení profíci, aby vám tato pokojovka dobře prospívala. Stačí dodržovat určitá pravidla, zajistit jí ty nejlepší podmínky a krásně vám vykvete.

Jak správně pečovat o orchidej

Tato květina vyžaduje ke svému zdravému vývoji dostatek světla a tepla. To ale neznamená, že ji umístíte na parapet, kde svítí přímé slunce. Jeho paprsky by její listy totiž mohly spálit. Potřebuje také dostatek vlhkosti, ale ne příliš častou ani vydatnou zálivku, která vede k uhnívání jejich kořenů. Voda také nesmí v květináči zůstávat. Naopak zajistěte její odtok skrz drenážní otvory. Takto se vyhnete hnilobě i vzniku plísní.

Čím orchidej hnojit

Existuje několik univerzálních přípravků pro kvetoucí pokojové rostliny, které koupíte v téměř jakémkoliv specializovaném obchodě. Často však bývají vyrobené z nebezpečných chemických látek, které mohou negativně ovlivnit i vaše zdraví. Velmi jednoduše a levně si přitom můžete vyrobit přírodní alternativu, jejíž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější.

hnojení orchideje iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyrobte si hnojivo z mrkve

Jediné, co k výrobě této hnojící směsi budete potřebovat, je jedna středně velká mrkev. Tu nejprve nakrájejte na menší kousky, a poté vložte do mixéru. Přidejte přibližně 1 litr čisté vody a dohladka mrkev rozmixujte. Jakmile máte hotovo, přeceďte nálev přes cedník nebo plátýnko a připravený nálev nařeďte ještě s jedním litrem čisté vody.

Jak hnojivo z mrkve aplikovat

Jakmile máte hotovo, můžete se pustit do zalévání. Pokud nevíte, jak odhadnout potřebné množství hnojiva, vyjměte orchidej z květináče a na 20 minut ji do nálevu ponořte. Mezi tím pomocí vatového tamponku namočeného v mrkvové vodě opatrně otřete její listy. Dejte však pozor, aby voda nenatekla až do jejich úžlabí. Pro dosažení nejlepších účinků opakujte proces pravidelně každý měsíc. Se správnou péčí vám orchidej pokvete po celý rok.

Jak se starat o orchidej

Čím podporujete kvetení orchideje vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články