Aby vaše pokojové rostliny prospívaly, postačí jim mnohdy dopřát jen docela obyčejný odpad – třeba kávovou sedlinu.
Při péči o pokojové rostliny je důležité rozpoznat příznaky, které naznačují, že vaši zelení společníci mohou potřebovat více než jen pravidelnou péči. Pomalý růst, prodloužené stonky, bledé a nevýrazné listy nebo celkově unavený vzhled vašich rostlin jsou známkou toho, že by jim prospěla další péče v podobě hnojení. Jedním z méně známých, ale účinných prostředků pro oživení a výživu domácích rostlin, je trojkombinace kávové sedliny, cukru a Aspirinu.
Aspirin: Překvapivý elixír
Tento snadno dostupný léčivý přípravek se ukázal být převratným pomocníkem při zlepšování kondice pokojových rostlin. Rozpuštěním čtvrtiny tablety ve dvou litrech vody a jejím použitím k zalévání rostlin lze dělat zázraky. Slouží jako rychlá pomoc, která rostliny revitalizuje a navrací jim jejich dřívější vitalitu. Pokud nevěříte, vyzkoušejte.
Cukr: Dodá rostlinám energii
Dalším levným hnojivem, které může vašim rostlinám vdechnout nový život, je překvapivě cukr. Glukóza obnovuje energii rostlin a zlepšuje jejich vzhled. Po aplikaci této výživy je však nezbytné sledovat půdu, aby se zabránilo vzniku plísní. „Pro přípravu tohoto hnojiva smíchejte jednu polévkovou lžíci cukru s půl litrem vody a tímto roztokem zalévejte rostliny jednou měsíčně. Já to to tak dělám a funguje to přímo perfektně,“ radí čtenářka Jarka K. z Hrabyně.
Káva: Oblíbený nápoj ocení i květiny
Rostliny mají ke kávě náklonnost. Smícháním kávové sedliny s půdou v květináčích ji přirozeně provzdušníte a okyselíte, což většině z nich prospívá. Navíc do půdy postupně uvolní mnohé cenné živiny, jak upozorňuje web KávovéListy. Na zahradě pak kávová sedlina urychluje proces kompostování, a to zejména tam, kde v kompostéru převažuje suché listí nebo sláma. A podle webu Čarujeme rovněž skvěle pohlcuje zápach, což se při tvorbě kompostu také hodí.
Mně osobně je myšlenka takového využití kávové sedliny sympatická – sama jí totiž vyprodukuji docela dost. Určitě to proto vyzkouším. A hodit se vám může i dřevěný popel nebo třeba nepoužité slupky od okurek – o obojím jsme už na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také psali. Jde o triky, na které nedáme dopustit.