Aktivní uhlí je pro pokojovky vysněnou svačinkou, rostou pak o dost rychleji

Většině pokojových rostlin skvěle svědčí aktivní uhlí – dodá jim živiny a zbaví je některých chorob. Stačí vám to nejlevnější z lékárny.

i Zdroj fotografie: BarbariSka88 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aktivní uhlí, často spojované s čištěním vzduchu a vody, má ve světě pokojových rostlin nečekanou roli. Tato nenápadná látka, která se běžně používá pro své absorpční vlastnosti, se totiž ukázala být i skvělou zásobou živin, která umožňuje rostlinám mnohem rychlejší růst.

Aktivní uhlí v péči o orchideje

Pro milovníky orchidejí není aktivní uhlí žádnou neznámou. Pokud jde o péči o orchideje (zejména při přesazování) doporučuje se ho používat jako ochranné opatření. A pomůže i jako skvělá dezinfekce na nejrůznější řezné rány. Všeobecně také pomáhá snižovat kyselost půdy a dokáže zmírnit účinky nežádoucího odpařování a hromadění kovů, které se do rostlin mohou dostat otevřenými okny spolu se znečištěným vzduchem.

Metody výživy rostlin pomocí aktivního uhlí

Existují dvě hlavní metody: suchá a mokrá. A každá z nich má své výhody i nevýhody.

  • Suchá metoda: Vezměte dvě tablety aktivního uhlí a rozdělte je na čtyři části. Toto množství aktivního uhlí se považuje za ideální pro výživu malých rostlin. V květináči s rostlinami vytvořte otvory hluboké asi 2 až 3 cm a vložte do nich kousky aktivního uhlí. Poté můžete rostlinu zalít běžným způsobem. Nepokládejte však celé tablety aktivního uhlí jednoduše na zeminu, protože to nebude tak účinné.
  • Mokrá metoda: Jedná se o rozšířenou metodu zalévání rostlin. Chcete-li použít tuto metodu, rozpusťte několik tablet aktivního uhlí v malém množství teplé vody. Poté tímto roztokem zalévejte rostliny a dbejte na to, aby se kapalina plně vstřebala do půdy.

Směs aktivního uhlí a slupek

Svým pokojovkám však můžete vyrobit ještě účinnější hnojivo. Jednoduše nakrájejte banánové nebo mandarinkové slupky (ne oba duhy najednou) a vložte je do sklenice s vodou na 2 až 3 hodiny. Voda by měla mít pokojovou teplotu, ale pokud chcete celý proces urychlit, klidně ji předehřejte třeba v rychlovarné konvici.

5 způsobů využití aktivního uhlí v domácnosti iZdroj fotografie: Depositphotos
Většině pokojových rostlin skvěle svědčí aktivní uhlí – dodá jim živiny a zbaví je některých chorob

Jakmile tekutina ve sklenici zežloutne, můžete ji bez obav použít k zalévání. Dodržováním doporučených způsobů aplikace můžete svým milovaným pokojovým rostlinám poskytnout výživnou vzpruhu, která je udrží v dobré kondici a zdraví. A jako biostimulant můžete vyzkoušet i houbové hnojivo.

Jak si vyrobit jednoduché růstové hnojivo pro vaše rostliny z vaječných skořápek

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o pokojové rostliny?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články