Biostimulant pro pokojové květiny: Po hříbkové zálivce porostou jedna báseň

Receptů na domácí hnojiva bez chemie existuje celá řada, málokdo ale hledá recept v lese. Pokojové rostliny porostou jedna báseň po zálivce z hub.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Prospívající, bujné a zdravé pokojové rostliny jsou cílem každého pěstitele. Aby tomu tak bylo, je potřeba jim věnovat náležitou péči, zalévat je, hnojit a chránit před chorobami a škůdci. S tím dokáží efektivně pomoci přípravky z květinářství, které však často stojí spoustu peněz. Řada pěstitelů se také snaží chemickým prostředkům vyhýbat a hnojiva a postřiky si vyrábí. Pokud k nim patříte i vy, zkuste si připravit domácí hnojivo z hub.

Houby jako účinný biostimulant

Jste-li vášnivým houbařem, můžete jásat. Kromě toho, že si v lese nasbíráte něco dobrého na zub, si odtamtud přinesete i základní ingredienci pro efektivní domácí hnojivo na všechny pokojové rostliny. Houby totiž obsahují celý komplex makro a mikroprvků, jako jsou dusík, draslík, vápník, jód, zinek, fosfor či mangan. Zkrátka všechno, co najdete v konvenčních hnojivech, které stojí nemalý peníz. Výroba houbové zálivky je navíc velice jednoduchá.

Jak na domácí hnojivo z hub

K výrobě hnojiva můžete použít jakékoliv druhy jedlých hub, ať už ty, co nacházíte v lese, nebo zakoupené žampiony či hlívy. Nálev bude fungovat i ze sušených nebo zmražených hub. Dvě celé houby pokrájejte na kousky, umístěte do litrové zavařovací sklenice a zalejte vodou. Utáhněte víčko a nálev nechte dva týdny pracovat. Že je hotový, poznáte podle toho, že se na povrchu hub pod víčkem objeví plíseň.

Zálivka pokojových rostlin iZdroj fotografie: Freepik

Domácí hnojivo z hub nevoní, ale pomáhá

Vyzrálý nálev opatrně zamíchejte a přeceďte přes jemné sítko. Výslednou tekutinu zřeďte třemi litry vody – pokud máte k dispozici dešťovku, bude ještě prospěšnější. Roztokem rostliny buď zalévejte, nebo ho používejte ve formě postřiku. Ošetření neprovádějte přímo v pokoji, ale venku nebo třeba v koupelně – toto domácí hnojivo totiž doprovází specifický zápach. Rostliny jsou však díky němu zdravé, lépe rostou a nahazují květy. Nemusíte se s ním omezovat jen na pokojovky, houbové hnojivo prospěje i květinám v zahradě.

Seznamte se s nejjedovatějšími houbami v našich lesích

Z čeho vyrábíte domácí hnojiva vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články