Co orchidej signalizuje tím, že přerůstá kořeny z květináče: Snaží se sdělit důležitou věc

Orchidej je bezesporu jednou z nejoblíbenějších pokojových květin vůbec. Pokud jí však přerůstají kořeny, je třeba s tím něco dělat.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Orchideje (především ty rodu Phalaenopsis) patří mezi nejoblíbenější květiny na českých parapetech. Aby však rostliny potěšily každé oko a rostly zdravě, je nutné dodržovat pravidla péče a mimo jiné je i správně přesazovat. A kdy to provést? Je třeba sledovat několik klíčových faktorů a držet se jich.

Jak poznat, že je třeba orchidej přesadit

Obvykle se orchideje prodávají v malých plastových květináčích naplněných kůrou nebo rašelinovým substrátem. Pokud jsou průhledné, orchidej vypadá zdravě a její kořeny mění barvu na hnědou nebo dokonce černou, není třeba ji přesazovat. Pokud si ale všimnete, že rostlina o něco více vyrostla a její kořeny se již nevejdou do květináče, pak je přemístění do jiného květináče i substrátu nutné.

Ale pozor – nikdy tento proces neprovádějte během kvetení, protože existuje riziko poškození rostliny – a nemusí jít jen o „pouhou“ ztrátu květu. Naopak – květina je částečně oslabená a přesazení jí nemusí svědčit. Pokud to bude přece jenom nutné, pak květ rozhodně ustřihněte, tím riskujete nejméně.

Kdy je nejlepší přesadit orchidej?

Všeobecně platí, že orchidej je vhodné přesazovat do čerstvého substrátu každý rok (nejhůře každý druhý). Můžete to však udělat i dříve, a to především ve chvíli, kdy se v substrátu objeví škůdci, mech nebo jiné složky, které mohou časem bránit růstu orchideje. Přesazení je nutné i v okamžiku, kdy kořenový systém původní květinář přeroste a začne přerůstat ven z květináče. A co při přesazování zvážit?

iZdroj fotografie: Pixabay

Pamatujte si, že nejoptimálnější dobou pro přesazování orchidejí je jarní období. Snažte se také orchidej přesazovat mimo aktivní fázi růstu, tedy mimo období kvetení, protože existuje výrazné riziko, že po přesazení se vaše orchidej nebude schopna dostatečně rychle přizpůsobit novým podmínkám, zejména novému substrátu nebo květináči. Je proto nutné buď počkat, až se fáze růstu a kvetení květu zastaví nebo provést přesazení ještě před začátkem tohoto období.

Přesazování orchidejí v létě

Pokud musíte svou orchidej přesadit v letním období roku, pak je nutné vzít v úvahu, že všudypřítomné vysoké teploty vezmou vaší pokojové rostlině hodně síly. Také hrozí rychlejší vysychání horní vrstvy substrátu, takže budete muset dbát na co nejpečlivější, ale přitom velmi opatrnou zálivku. Z těchto důvodů bude pravděpodobně proces adaptace květiny na nové místo výrazně zpožděn a vy si mimo jiné déle počkáte na květy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Akutní přesazení orchideje – příznaky

Existují však i případy, v nichž bude vaše orchidej potřebovat opravdu akutní přesazení. A jak to poznat? Zaměřte se na tyto faktory:

  • Kořeny hnijí nebo jsou naopak velmi suché, bez ohledu na frekvenci zálivky.
  • Listy ztratily tuhost a zežloutly.
  • Přinesli jste si orchidej z obchodu a nevíte, jaký substrát má.

Ve všech těchto případech je vhodné přistoupit k přesazení co nejdříve. Během tohoto procesu je nutné očistit kořeny od všech nečistot a zbavit se všech černých nebo hnědých, které jsou výrazně poškozené. Zdravý kořen musí být uvnitř zelený a na povrchu šedivý (na povrchu je zelený pouze tehdy, když je vlhký).

Na další tipy pro péči o tyto úžasné pokojové květiny se podívejte zde

Jaká je vaše metoda na přesazování orchidejí?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články