Téměř každý zalévá orchideje ve špatnou denní dobu. Na nepatrném detailu záleží mnohem více, než si by si většina myslela

Péče orchidej umí být opravdu náročná, leckdy si však některé problémy děláte sami. Například špatným časem zálivky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje rodu Phalaenopsis jsou na našich parapetech velmi oblíbené. Domů si je obvykle přineseme už kvetoucí. Ovšem jakmile odkvetou, velmi často nechtějí znovu na květ nasadit. Tomu však lze naštěstí snadno pomoci. Stačí jen znát ty správné triky, které je ke kvetení opět dovedou. Pro začátek je však třeba se vyvarovat některých špatných návyků. Například zálivka orchidejí by měla mít svůj přesně nastavený plán a především optimální čas.

Kdy zalévat pokojové orchideje

V otázce správné zálivky orchidejí je třeba vzít v úvahu především jejich fyziologii. Druhy jako Phalaenopsis alias můrovec, člunatec (Cymbidium), stromobytec (Dendrobium), střevíčníkovec (Paphiopedilum), katleja Dowova (Cattleya dowiana) či například stále oblíbenější pavoučí orchidej (Brassia) jsou aktivní především ve dne. Tehdy také dokážou využít nejvíce živin a vláhy ze svého okolí.

Nejlépe jim tedy prospějete, pokud je budete zalévat ráno nebo během brzkého odpoledne. Jedině tak budete mít jistotu, že se většina vody ze zálivky dostane do těla orchideje a rozhodně nebude jen tak bez užitku stát v květináči. Pokud by se to totiž stalo, mohli byste s velmi brzy začít potýkat s nebezpečnou hnilobou kořenů a dalšími obtížemi. A to byste zcela jistě nechtěli, takové problémy totiž mohou vaši rostlinu velmi rychle zcela zničit.

Kdy zaléváte vaši orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Triky pro kvetení orchidejí

Mnoho lidí si myslí, že orchideje nekvetou proto, že byly předtím pěstovány ve skleníku, a doma jednoduše nemají ty správné podmínky ke svému rozvoji. To však není pravda. Ve skutečnosti se dokážou domácím podmínkám přizpůsobit velmi dobře. Musíte jim k tomu jen dát příležitost. Pokud tedy vaše orchidej nekvete, zkontrolujte, zda jí dopřáváte opravdu vše, co ke své spokojenosti potřebuje. Pomoci vám v tom může malý přehled níže.

Na podzim bývá problémem průvan

Tou nejhorší věcí, kterou můžete své orchideji při pěstování udělat, je to, že ji vystavíte průvanu. Stačí i obyčejná „ventilačka“ otevřená na deset minut denně. Chladný průvan způsobí, že orchidejím nastydnou listy i případná poupata. A odtud je už jen krůček k jejich napadení houbovými chorobami.

Kdy zaléváte vaši orchidej iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tedy budete otevírat okno, máte dvě možnosti. Buď vždy orchideje postavíte tak, aby v žádném průvanu nebyly – anebo je něčím zastíníte. Postačí i větší kus kartónu. I když to nevypadá právě esteticky, je to opravdu velmi efektní. Však uvidíte.

Pohnojte své orchideje česnekem

K tomu, aby vaše pokojové krásky kvetly, však potřebují i optimální přísun živin. Ovšem hnojiva z obchodu nemusí být pro jejich výživu vždy optimální. To však nevadí – snadno je můžete nahradit docela obyčejným česnekem. Obsahuje mnoho prospěšných látek a jako bonus substrát orchidejí dezinfikuje. Postačí jeden stroužek česneku rozmačkaný v litru vody. Po 24 hodinách přeceďte a použijte jako zálivku jednou za 14 dní.

Hodit by se vám mohly i tipy na to, jak na péči o orchideje v zimě

Jak se o své orchideje na parapetu staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články