Když kořeny orchideje lezou z květináče: Může za to malý květináč a špatné zalévání

Pokud vaše orchidej vypadá nevzhledně kvůli množství kořenů, které vylézají z květináče, zkontrolujte, zda ji pěstujete v těch správných podmínkách.

Kořeny orchideje i Zdroj fotografie: Uživatel Nefronus / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Orchideje, a to především ty rodu Phalaenopsis, patří mezi velmi oblíbené pokojovky. Mezi nejzajímavější aspekty těchto rostlin patří schopnost vytvářet vzdušné kořeny, což je vlastnost, která je odlišuje od jejich pozemských protějšků, jak informuje web MagazínDoma. Když se však tyto vzdušné kořeny začnou hromadně vydávat ven z květináče, dává vám tím vaše květina najevo, že v jejím mikroprostředí není vše v pořádku.

Proč kořeny vlastně „utíkají“

Fenomén orchidejí, které rozšiřují své kořeny mimo hranice květináče, lze podle webu DIY Garden  vysvětlit obvykle dvěma hlavními faktory: omezeními malého květináče a neoptimálním způsobem zalévání. A proč tomu tak je? V přirozeném prostředí orchidejí tyto kořeny absorbují vlhkost a živiny ze vzduchu, deště a dokonce i z nečistot, které se kolem nich hromadí, a umožňují rostlinám prospívat i vysoko na větvích stromů, kde se doslova koupou ve slunečním světle a tropickém vánku (není to nadsázka, sama jsem to několikrát viděla).

Když se kořeny orchideje začnou rozrůstat mimo květináč, je to často znamení, že rostlina hledá něco, čeho se jí nedostává. Příliš malý květináč dusí kořeny orchideje, omezuje jejich růst a omezuje přístup k důležitým živinám a vlhkosti. Stejně tak špatná zálivka – ať už příliš velká, malá nebo nedůsledná – může způsobit, že kořeny orchidejí budou buď lapat po vláze, nebo se budou topit v přebytečné vodě. Obě situace mohou rostlinu přimět k tomu, aby rozšířila své kořeny směrem ven a hledala rovnováhu, kterou zoufale potřebuje.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Co tedy dělat

Jako první je vhodné přesadit orchidej do o něco větší nádoby, která jí přinese okamžitou úlevu, protože poskytuje kořenům prostor, který tolik potřebují k rozšíření. „Kořeny orchidejí pravidelně kontrolujte – pokud jsou černé nebo hnědé, odstraňte je, jinak mohou rostlinu zahubit,“ varuje květinářka Jana K. z Hloubětína.

Když kořeny orchideje lezou z květináče, může to být způsobeno několika faktory. Většinu z nich však snadno vyřešíte. iZdroj fotografie: Depositphotos
Když kořeny orchideje lezou z květináče, může to být způsobeno několika faktory. Většinu z nich však snadno vyřešíte

A nezapomeňte ani na pravidelné mlžení nebo umístění květináče s orchidejí na tác s vodou a oblázky. Dopřejete jí tak podmínky, které se maximálně blíží těm přírodním a s vylézajícími kořeny se tak už nikdy potýkat nebudete. Dalším tipům na správnou zálivku orchidejí a návaznou péči se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali v tomto samostatném článku).

Vše, co potřebujete vědět o vzdušných kořenech orchidejí (obsahuje titulky)

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články