Jak na orchidej v zimě: Úspěch zařídí zálivka 2x za měsíc

Aby se vaší orchideji dařilo co nejlépe i během zimy, musíte si dát pozor na to, jak o ni pečujete – kritický může být i nadbytek vody.

i Zdroj fotografie: Felix González / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Během zimy mohou orchideje zažívat zvýšený stres kvůli klesajícím teplotám, suchému vzduchu a omezené dostupnosti slunečního záření. Pokud tomu však přizpůsobíte to, jak se o ně během tohoto období staráte, uvidíte, že tyto křehké květy zůstanou po celou dobu zdravé a ochotně vám také vykvetou. Musíte však dodržet několik pravidel.

Pozor dejte především na vlhkost

Podle webu Zahrada.Firenews je pro orchideje zásadní umístění na teplém místě se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Optimální je umístit květináč na jižní nebo východní okno s rozptýleným slunečním světlem. Rovněž omezte zálivku na frekvenci dvakrát měsíčně a každý měsíc rostlinu přihnojujte. „Vyvarujte se zalévání ráno nebo v době hrozících mrazů. V takových okamžicích je totiž metabolismus rostliny utlumený a vodu by nevyužil správně,“ rádi květinářka a naše čtenářka Margerita T. z Přerova.

Péče o orchideje není během zimních měsíců právě jednoduchá – pomoci vám však může několik opravdu šikovných triků. iZdroj fotografie: Pixabay
Péče o orchideje není během zimních měsíců právě jednoduchá – pomoci vám však může několik opravdu šikovných triků

Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak kořenový systém zachránit, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve. Orchidej je také nutné chránit před nízkými teplotami, a to i v interiéru. Neumisťujte ji do blízkosti klimatizace, topení nebo do míst, kde je průvan. A pozor dejte i na studená skla oken. Já mezi listy orchidejí a sklo dávám kousek papíru nebo polystyrenu, pokud to nejde jinak. Předcházím tak možnému popálení listů, z kterého se může vyvinout nepěkná houbová choroba. Při větrání pak své rostliny ochraňte tím, že je přemístíte nebo izolujete.

4 kyseliny, které perfektně vyživí orchideje. Předávkování nehrozí a pokvetou tak bohatě, jako ještě nikdy

Dopřejte jim světlo

V zimě orchideje nevyžadují tolik zastínění jako v létě, kdy jsou sluneční paprsky příliš ostré, a to i ve chvíli, kdy pronikají okenní sklo. Naopak, nyní by tyto rostliny měly být vystaveny maximálnímu množství světla, aby se jim dařilo co nejlépe, jak radí web ProŽeny. Nezapomeňte proto na oknech vytáhnout žaluzie a rolety. Nedostatek světla může způsobit žloutnutí listů a vysychání poupat. Jak připomíná naše redaktorka Markéta Kadeřábková, na severní straně domu se těmto kvetoucím klenotům rozhodně dařit nebude.

Aby se vaší orchideji dařil co nejlépe i během zimy, musíte s dát pozor na to, jak o ni pečujete – kritický může být i nadbytek vody. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vaší orchideji dařilo co nejlépe i během zimy, musíte si dát pozor na to, jak o ni pečujete – kritický může být i nadbytek vody

Hnojení orchidejí banánovou slupkou

Pokud chcete svým rostlinám dodat ty správné živiny, vsaďte na slupky z banánu. Obsahují totiž draslík, fosfor a další stopové prvky, které mohou pomoci orchidejím při růstu a kvetení.

  • Rozsekejte čerstvou banánovou slupku na menší kousky.
  • Kousky nechte přes noc vylouhovat ve vodě.
  • Po přecezení vše použijte jako zálivku.
  • Opakujte pravidelně – během kvetení orchidejí každý týden, poté stačí jednou za 14 dní.

Jak se o své orchideje během zimy staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články