Kam s orchidejí: Na severní straně se jí dařit nebude

Orchideje nejsou zdaleka tak náročné na péči, jak si většina lidí myslí – důležité je především vybrat jim správné místo.

Kam s orchidejí: Okno na severní straně jí vyhovovat nebude i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Orchideje, často považované za aristokraty rostlinného světa, okouzlují nadšence svou nádhernou krásou a křehkostí. Tyto nádherné květiny však potřebují pro svůj úspěšný růst a vývoj některé poměrně specifické podmínky.

Dbejte na teplotu

Udržování optimální teploty v místnosti je pro zdraví orchidejí zásadní. Denní teploty by se měly pohybovat v rozmezí 20 až 30 stupňů Celsia, zatímco noční teploty kolem 18 až 25 stupňů Celsia. Toto kolísání napodobuje jejich přirozené prostředí a napomáhá zdravému růstu a kvetení. Důležité je také jejich umístění přímo na okenní parapety:

  • na východ nebo západ v létě
  • a na jih v zimě.

Orchideji ponechané ve stínu se sice může dařit v růstu listů, ale pravděpodobně nebude kvést. Kromě toho je nutné ji chránit před prudkými výkyvy teplot, zejména v chladnějších ročních obdobích. „Dejte pozor hlavně na průvan, ten orchidejím nesvědčí vůbec. Nejdříve shodí poupata a potom je může dokonce napadnout nějaká houba,“ píše čtenářka Jana N. z Brna.

Regulace vlhkosti je zásadní

Nedostatek vzdušné vlhkosti může být pro tyto nádherné pokojové rostliny také škodlivý – potřebují hodnotu okolo 50 %. Toho lze dosáhnout pravidelným mlžením nebo umístěním nádoby naplněné vodou v blízkosti rostlin. A důležitá je také opatrná zálivka, protože jejich masité kořeny jsou citlivé na přemokření, jak informuje web InStory.

9 dosud neznámých triků zkušeného pěstitele orchidejí. Všechny orchideje doslova donutí růst a kvést

Doporučuje také používat odstátou vodu a vyhnout se dlouhodobému přemokření. „Umístěním květináče s orchidejí do nádoby s vodou na přibližně půl hodiny umožníte rostlině vstřebat potřebné množství vody. Rostlinu znovu zalévejte, až když je substrát téměř suchý – můrovců to poznáte podle kořenů, které musí být celé šedivé,“ doplňuje ještě čtenářka Jana. Více jsme se na webu Chalupáři-Zahrádkáři o zalévání orchidejí rozepsali zde. Naše redaktorka Marcela Libušná pak při jejich pěstování nedá dopustit na nálev z čaje.

Orchideje se čas od času vyskytnou snad v jakékoliv domácnosti – a to většinou jako dar. Aby vám dlouho vydržely, musíte jim dopřát správné místo iZdroj fotografie: Pixabay
Orchideje se čas od času vyskytnou snad v jakékoliv domácnosti – a to většinou jako dar. Aby vám dlouho vydržely, musíte jim dopřát správné místo

Kam orchideje neumisťovat

I když tyto květiny vypadají krásně, neměly by se dávat do ložnice – alespoň to tvrdí web iReceptář. Podle učení feng-šuej totiž tyto rostliny pohlcují značné množství lidské energie, což u některých lidí způsobuje únavu, podráždění nebo dokonce bolesti hlavy. Já tedy nic podobného nepozoruji – ale v ložnici mám rostliny jen dvě. Co by se stalo, kdybych jich měla plný parapet, netuším – a raději to nebudu riskovat.

Péče o pokojové orchideje – stručný přehled pro začátečníky od odborníků

Jak se o své pokojové orchideje staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články