Pochoutka pro orchideje: Čaj je oživí a povzbudí k rozkvětu

Čaj je pro rostliny doslova zásobárnou cenných látek – pokud ho šikovně použijete na orchideje, potěší vás krásným kvetením.

Čajové sáčky na podšálku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V oblasti organických hnojiv vynikají čajové sáčky jako netoxické a vysoce účinné hnojivo pro všechny pokojové rostliny včetně choulostivých orchidejí, jak informuje web Orchideria. Poskytují především značné množství dusíku a dalších látek. Čajové lístky totiž obsahují přibližně 5 % dusíku, 2,5 % draslíku, 0,8 % fosforu, 0,6 % vápníku a 0,5 % hořčíku. Orchideje se často pěstují v lehkých substrátech, jako je jedlová nebo borová kůra, které jsou ovšem značně náchylné k různorodé bakteriální aktivitě.

Čaj jako bojovník proti bakteriím

A právě ta může snížit množství dostupného dusíku nezbytného pro jejich růst. Čajové sáčky proto vašim rostlinám poslouží jako doplněk, který jim zajistí podle webu GreenPlanetWiki dostatečný přísun dusíku v jakékoli situaci. Navíc jim dodají i třísloviny alias polyfenoly, které se v tropických a subtropických deštných pralesech (jež jsou přirozeným prostředím orchidejí) běžně vyskytují. „V těchto přírodních biotopech dešťová voda kaskádovitě stéká po stromech a setkává se s různými organickými látkami.

Jde například o listy, větvičky, rozkládající se materiály a různé formy odpadu od volně žijících živočichů – třeba opic a tak. Tato organická směs zvyšuje koncentraci kyseliny tříselné, která orchidejím přirozeně prospívá,“ vysvětluje náš čtenář Radim P. Z Hořiček, který prý na toto téma psal bakalářskou práci. „Tím, že čaj vnáší třísloviny do substrátu orchidejí jim vlastně vytváří podmínky připomínající jejich přirozené prostředí a zajišťuje jim tak optimální podmínky pro jejich růst a kvetení,“ dodává ještě.

9 dosud neznámých triků zkušeného pěstitele orchidejí. Všechny orchideje doslova donutí růst a kvést

Jak čaj pro orchideje používat

A jak orchidejím dopřát toto prospěšné hnojivo? Jednoduše si uvařte šálek savého oblíbeného čaje. U mě to obvykle bývá zelený, ale orchidejím nevadí ani ten černý, žlutozelený, bílý apod. (jen ovocné vynechte, ty jsou na ně příliš kyselé a tříslovin příliš nemívají). Použitý sáček nechte přes noc vylouhovat v litru vody a ráno ji jednoduše použijte jako zálivku. Nic složitého na tom opravdu není a orchidejím se po tomto hnojivu bude dařit perfektně.

Aby se vašim orchidejí vždy dobře dařilo, potřebují vyvážené dodávky živin – přírodně jim je dodá třeba obyčejný čaj. iZdroj fotografie: Unsplash
Aby se vašim orchidejí vždy dobře dařilo, potřebují vyvážené dodávky živin – přírodně jim je dodá třeba obyčejný čaj.

A vyzkoušet můžete i jiná přírodní hnojiva. Podle zkušeností redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři vám s péčí o ně opravdu skvěle pomůže i mrkvová zálivka nebo jedna lžička obyčejné kávy. A navíc vás nebudou stát skoro nic.

Vaše orchidej pokvetou po celý rok. 7 tipů na péči o orchidej, které byste měli znát

Jaká přírodní hnojiva používáte pro orchideje vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články