Orchidej pokvete jako o závod, obnovu jejích listů zařídí obyčejný sáček

Pokud vaše orchidej nechce příliš kvést, měli byste jako první obnovit její listy – ideální prostředí jim vytvoří plastový sáček.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou proslulé svou nádhernou krásou, ale jsou také podle webu TheSpruce známé jako jedny z nejnáročnějších rostlin, které vyžadují zvláštní péči a pozornost. I zkušení pěstitelé květin se mohou setkat s problémem vadnoucí rostlinky, jejíž listy ochabují a růst se zastavuje. Pokud i vaše orchidej trpí tímto problémem, osvojte si jednoduchou techniku, zahrnující použití mechu a docela obyčejného plastového sáčku.

Jak se postarat o vadnoucí orchidej

Než se pustíte do ošetření své orchideje, přestaňte rostlinu zalévat. Týden po poslední zálivce ji opatrně vyjměte z květináče, vyhoďte starý substrát a zastřihněte uschlé nebo poškozené kořeny. To samé proveďte i s případným odkvetlým květním stvolem, a to nejlépe asi 2,5 cm nad růžicí listů, čímž eliminujete možné poškození rostliny, jak radí web iReceptář.

Poté postříkejte listy vodou a jemně je otřete měkkým hadříkem. Nakonec nechte orchidej jeden den stát na chladném a suchém místě. Osušené kořeny orchideje zabalte do čistého mechu, aby byly důkladně pokryty. Následně orchidej vložte do plastového sáčku. Takto připravenou rostlinu zavěste listy směrem dolů na chladném a dobře větraném místě. Nezapomeňte však každé dva dny postříkat listy čistou vodou. Nejčastější chyby při pěstování orchidejí jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři jednoduše a přehledně popsali zde.

4 kyseliny, které perfektně vyživí orchideje. Předávkování nehrozí a pokvetou tak bohatě, jako ještě nikdy

Regenerace kořenů orchideje

„Díky této jednoduché metodě péče se orchideji začnou vyvíjet nové a zdravé kořeny. Kromě toho také začne vytvářet nové listy. Přibližně po dvou měsících lze orchidej přesadit do trvalého květináče. Před přesazením se ujistěte, že jsou všechny uschlé kořeny zkráceny,“ doplňuje postup čtenářka Jana N. z Hradce nad Moravicí, která má s tímto postupem bohaté zkušenosti. I já jsem už tuto metodu vyzkoušela při záchraně jedné výprodejové rostlinky ze supermarketu a můžu potvrdit, že funguje opravdu skvěle

Orchidej v bytě iZdroj fotografie: Pixabay
Za správnou péči vás orchidej obdaří bohatými květy

Tento netradiční přístup nejen pomáhá při regeneraci kořenů, ale také urychluje zotavení rostlin z nebezpečných houbových infekcí a zajišťuje orchidejím zdraví a vitalitu. A pokud se obrníte trpělivostí, pak se dočkáte i krásných květů. A bude jich určitě mnohem více, než předtím – takovou sílu má promyšlená regenerace. A pro ještě lepší výsledky můžete vyzkoušet hnojení rýžovou krupicí, které se redakci Chalupáři-Zahrádkáři také osvědčilo.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při pěstování pokojových orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články