Orchidej kvete jako nikdy dřív, chce to jen lžičku rýžové krupice

Bez dostatku živin žádná orchidej nepokvete. Místo průmyslově vyráběných hnojiv zkuste použít ingredience z vaší kuchyně, které se postarají o přísun vitamínů a minerálů.

Orchidej ocení hnojení rýžovou vodou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Orchideje obdivuji pro jejich exotickou krásu a dlouhou dobu kvetení, díky kterému rozzáří i podzimní parapet. Klíčem k němu je vhodné hnojení, které květinám dodá dostatek živin a síly bránit se potencionálním chorobám a škůdcům. Podpořit zdraví a imunitu rostlin dokáží nejen speciální přípravky, ale i suroviny, které jsou prospěšné i pro lidské zdraví a které máte běžně v kuchyni. Orchidej uvítá například trochu rýže nebo zoubek česneku.

Orchidej miluje hnojení rýží

Nejčastěji pěstovaná orchidej v českých domácnostech – můrovec – není výjimečně náročnou rostlinou, péče o ni se však od ostatních pokojovek podstatně liší. Základem je dostatek světla a správné zavlažování. Nevhodná zálivka může vést k uhnívání kořenů a v takovém případě nejen, že orchidej nepokvete, ale dost pravděpodobně i uhyne. Nejčastější chyby při pěstování orchidejí jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde. Pokud jste si jistí, že rostlinu zaléváte správně a jí se přesto nevede, zkuste zapracovat na jejím hnojení.

O nečekaný způsob hnojení orchidejí se podělila paní Irena K. z Mělníka, která má doma hned několik desítek květin. Prospívá jim hnojení rýžovým nálevem, který jim dodá minerály jako draslík, hořčík nebo zinek. Jednu polévkovou lžíci rýžové krupice zaliju 100 ml vody a nechám 24 hodin odstát. Scedím a ke každé rostlině naliju jednou polévkovou lžíci, stačí jednou za dva týdny“ popisuje pěstitelka. Přebytek tekutiny můžete přechovávat v lednici nebo mrazáku, před použitím ale musí mít pokojovou teplotu, aby orchidej neutrpěla teplotní šok.

Fialově kvetoucí orchidej iZdroj fotografie: Maja Dumat / Creative Commons / CC BY
Orchideje vyžadují kromě vhodné zálivky a hnojení také dostatek světla

S chorobami zatočí česnek

Hotovým zázrakem pro lidskou imunitu je česnek. To platí i pro orchideje, ty díky svým antibakteriálním účinkům dokáže ochránit před plísňovými chorobami. Vitamíny B, C a minerály jako draslík, hořčík a sodík se postarají o stimulaci růstu a kvetení, vysvětluje web Telegraf. Hnojení česnekem jsme tedy v redakci vyzkoušeli a výsledkem jsme byli mile překvapeni. Lžičku sušeného česneku zalijte 250 ml převařené a vychladlé vody. Nechte několik minut louhovat, poté směs sceďte, vzniklou tekutinu rozřeďte v dalším litru přefiltrované vody a máte hotovo.

Jak na krmení orchideje: Po cukru pokvete jedna báseň

Orchidej rozkvete díky hnojení citronem

Kromě česneku se nám osvědčila i citronová voda, kterou jako hnojení pro orchideje doporučuje web RBC. V jednom litru teplé vody rozpusťte buď jednu lžičku vymačkané citronové šťávy, nebo 2 gramy kyseliny citronové. Hnojení provádějte jednou za měsíc a vždy před ním orchidej nejprve zalijte. Za pár týdnů bude i květina na pokraji smrti vypadat o poznání lépe. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují také hnojivo z kávy a banánových slupek.

Jak na hnojení orchidejí za pomoci česneku

Jaká hnojiva pro orchideje si vytváříte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články