Když kořeny orchideje trčí z květináče: Prostříhání a přesazení se nevyhnete

Jakmile začnou orchideji trčet z květináče kořeny, začne vypadat opravdu nevzhledně. Je tedy třeba s tím něco udělat.

Co je třeba udělat, když kořeny orchideje trčí z květináče i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když kořeny orchideje vyčnívají z květináče, nemusí se jednat jen o estetický problém. Mnohdy je jejich prořezání a celková údržba jednoduše nevyhnutelná. A jak poznat, kdy je to opravdu třeba? Stačí se řídit jednoduchým postupem.

Jak fungují kořeny orchidejí

Phalaenopsis a další epifytické orchideje vytváří tzv. vzdušné kořeny, což jsou ty, které trčí z květináče. Zatímco kořeny suchozemských orchidejí rostou v substrátu, kořeny těch epifytických si svůj životní prostor nacházejí spíše na povrchu půdy. Neabsorbují totiž živiny z půdy, ale ze svého okolí. Jinými slovy – trčí z květináče, protože potřebují přístup ke vzduchu. Na první pohled jsou tlusté a pokryté houbovitou vrstvou, složenou z mrtvých buněk.

A proč některé orchideje tvoří více kořenů než jiné? Odpověď se ukrývá v prostředí, ve kterém je pěstujete. Epifytické orchideje jsou tropické rostliny, které vyžadují vlhké a teplé klima, aby se jim dařilo. Když jejich okolní prostředí postrádá dostatečnou vlhkost a je zároveň nadměrně teplé, začnou jejich vzdušné kořeny vyčnívat z květináče, protože hledají vzdušnou vlhkost. V takovém případě je nutná úprava podmínek a přesazení. Orchideji se totiž nejspíš nedaří úplně dobře, takže některé kořeny mohou být nemocné či odumřelé. a těch je třeba se zbavit.

Jak pečovat o orchidej iZdroj fotografie: Unsplash

Jak správně přesadit orchidej

Prvním krokem při přesazování orchideje by mělo být zvlhčení substrátu – snáze pak vyjmete kořeny. Stačí namočit květináč s rostlinou asi na půl hodiny do vody. Následně je třeba orchidej vyjmout z květináče a všechny kořeny pořádně očistit od staré půdy a pečlivě zkontrolovat. Ty hnědé, šedé nebo měkké je třeba odstranit, zatímco ty zelené a bílé stačí jen očistit.

Dále vyberte průhledný květináč, který je o něco větší než ten předchozí. Ujistěte se, že nový květináč má drenážní otvory, aby nedošlo k hromadění vody v jeho dolní části, což by mohlo vést k hnilobě kořenů. A jaký použít substrát? Je vhodné si předem pořídit speciální směs na pěstování orchidejí nebo kůrové chipsy. Na dno nového květináče umístěte malé oblázky nebo štěrk pro lepší odvodnění. Nakonec do květináče zasaďte orchidej.

Orchidej vykvete cobydup iZdroj fotografie: cobalt123 / Creative Commons / CC BY-SA.20

Proti stresu pomůže kávová sedlina

Aby vaše orchidej netrpěla po přesazení nadměrným stresem, pohnojte ji přibližně po týdnu kávovou sedlinou. Vezměte jednu lžičku suché sedliny a orchidej vyživte. A jak na to? Můžete ji buď rozprostřít kolem kořenů orchideje, nebo ji smíchat s půdou v květináči. Buďte opatrní, abyste sedliny nepoužili příliš mnoho, jinak by mohlo dojít k přehnojení. Po aplikaci kávové sedliny zalijte svou orchidej obvyklým způsobem.

Je důležité použít odstátou vodu a vyhnout se přelévání, protože přebytečná vlhkost může vést k hnilobě kořenů. Kávová sedlina obsahuje všechny důležité živiny, především dusík, draslík, vápník a fosfor. Tyto živiny mohou pomoci podpořit zdravý růst a kvetení orchidejí. Rozhodně se tedy vyplatí po ní sáhnout. Pro opravdu vysílené orchideje se pak skvěle hodí česneková zálivka nebo speciální elixír z medu.

Jaké jsou vaše tipy při péči o orchideje?

Zdroj: Gardener,
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články