Pokud se kořeny vaší orchideje začínají rozbíhat do strany a vykukovat z květináče, měli byste zkontrolovat její podmínky.
Orchideje jsou pro svou téměř nadpozemskou krásu a exotický půvab mezi pěstiteli pokojových rostlin opravdu oblíbené. Když však jejich kořeny začnou vykukovat z květináče, je to znamení, že se nám snaží něco sdělit. Často se tento neobvyklý způsob růstu připisuje vysokým teplotám, což je častý problém zejména v zimě, kdy jsou topné systémy v plném provozu.
Porozumění vzdušným kořenům u orchidejí
U orchidejí, zejména u těch pěstovaných v interiéru, dochází k tvorbě vzdušných kořenů z několika důvodů, jak informuje web MagazínDoma. Obvyklými příčinami jsou vysoké teploty v místnosti v kombinaci s nízkou vlhkostí vzduchu. V teplejším prostředí totiž substrát rychle vysychá, což nutí kořeny, aby se vydaly ven hledat vlhkost.
Chcete-li tento problém zmírnit, přemístěte rostlinu dále od radiátorů a zakryjte vzdušné kořeny mechem rašeliníkem, který vlhkost zadržuje. A pozor dejte i na přísun vláhy. „Zalévání by mělo být prováděno měkkou vodou, která zajistí, že kořeny dostanou potřebnou hydrataci, aniž by byly poškozeny tvrdými minerály,“ radí květinářka Marie P. z Vratimova.
Přemokření a problémy se substrátem
Ovšem tento problém může mnohdy paradoxně způsobovat i nadměrná vlhkost. Přemokření totiž vede k hnilobě kořenů a nedostatečné cirkulaci vzduchu, což nutí ty, které nově narostou, hledat lepší podmínky jinde. V takové chvíli se vyplatí upravit zálivku. V ideálním případě ponořte orchidej na několik minut do vody. Ale jen ve chvíli, kdy jsou její kořeny světlé a šedivé. V jakémkoli jiném případě mají ještě vody dost.
Stříhání kořenového balu: Kdy a jak?
Ovšem pokud jsou už kořeny hnilobou nenávratně poškozené, budete je muset zastřihnout, aby se poškození nešířilo dál. Jak na to? Opatrně vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte zbytky substrátu. Zdravé kořeny orchidejí jsou světle zelené, pevné a na řezu kulaté. Pokud však najdete ty hnědé, černé či měkké. Odstraňte je. Řez pak zasypte dřevěným uhlím, jak radí web iReceptář – předejdete tak jakékoli možné infekci.
A vyzkoušet můžete i další oblíbená hnojiva. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují například hnojení citronovou šťávou nebo špetkou skořice.