Orchidej pokvete jedna báseň, pomůže jí k tomu citronová šťáva

Citronová šťáva obsahuje kyselinu, která může pomoci stimulovat kvetení u některých druhů orchidejí – stačí ji jen šikovně použít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro zajištění svěžích zelených listů, silných kořenů a neustálého objevování nových poupat na kvetoucích stoncích orchidejí může být prospěšná stimulační zálivka citronovou šťávou, která se podává jednou měsíčně. Je však třeba ji provést správně.

Jak hnojit orchideje citronem

Roztok pro výživu orchidejí podle webu NašeZahrada snadno připravíte smícháním 1 čajové lžičky citronové šťávy s 1 litrem vody. K přípravě roztoku je vhodnější použít destilovanou, převařenou, dešťovou vodu nebo rozpuštěný sníh. Tento odvar působí jako výživné tonikum pro rostlinu i její kořeny. „Výsledkem zalévání orchidejí hnojivem na bázi citronové šťávy jsou hustší a masitější kořeny, zářivě zelené listy a vývoj nových kvetoucích stonků s poupaty. Za to ručím, dělám to tak už několik let,“ píše čtenář Petr N. z Lochotína.

Zalévání by mělo probíhat jako obvykle. Orchidej ponechte v květináči a po 15 minutách vylijte z podmisky přebytečnou vodu. Tento roztok je vhodný pro rostliny, které potřebují oživit, nebo pro ty, které nedávno vytvořily květní stonky a neotevřená poupata. Pokud orchidej již zcela vykvetla, není tento typ zálivky nutný.

Šikovné použití citronu zachrání i nemocné a zanedbané rostliny iZdroj fotografie: Depositphotos
Citronová šťáva může být pro orchideje užitečná, ale je důležité s ní zacházet opatrně – jinak byste jim mohli spíše ublížit

Proč použít právě citron

Citron je pro orchideje podle webu iReceptář prospěšný proto, že obsahuje vysoké množství vitaminu C a draslíku, což jsou prvky důležité pro růst a dobrý stav rostlin. Stimuluje růst nových listů orchidejí a poskytuje ochranu proti škůdcům a chorobám. Ale na opravdu nemocné orchideje však obyčejná zálivka nestačí – místo toho je třeba jim dopřát výživu přímo na listy – to mi poradila jedna zahradnice.

Jednoduše rozmíchejte 200 ml vody s deseti kapkami citronové šťávy (přímá aplikace neředěné citronové šťávy se nedoporučuje, mohla by popálit listy). Nejlepší je nanášet připravený roztok pomocí tamponu, kterým listy jemně otřete. Toto ošetření by se mělo opakovat každý týden, přičemž je třeba zajistit, aby byly ošetřeny obě strany listů. Pro dezinfekci kořenů pak můžete vytvořit roztok smícháním 200 ml vody se 3 kapkami citronové šťávy. Tento prostředek vytvořte v množství dostatečném k bezproblémovému namočení orchideje.

1 šálek měsíčně a orchidej pokvete po celý rok. Vše zařídí mrkvová voda

Jednoduché množení orchidejí s citronem

K rozmnožování orchidejí lze použít kromě citronu i několik dalších ingrediencí. Dohromady však budou fungovat přímo skvěle.

  • Ponořte uříznutý konec listu do vody, abyste podpořili růst kořenů. Přidejte několik kapek citronové šťávy.
  • Jakmile se kořeny rozvinou, přesaďte orchidej do květináče se smíšeným substrátem, do kterého jste ještě přimíchali aktivní uhlí.
  • Do zálivky pak přidávejte podobu 3 měsíců několik kapek šťávy aloe.
  • Nic víc není třeba, orchideje se jistě uchytí.
Orchideje se čas od času vyskytnou snad v jakékoliv domácnosti – a to většinou jako dar. Aby vám dlouho vydržely, musíte jim dopřát správné místo iZdroj fotografie: Pixabay
Orchideje se čas od času vyskytnou snad v jakékoliv domácnosti – a to většinou jako dar. Aby vám dlouho vydržely, musíte jim dopřát správné místo

A kde tyto krásky správně pěstovat, aby se jim opravdu skvěle dařilo? Jak připomíná redaktorka Chalupáři-Zahrádkáři Markéta Kadeřábková, na severní straně domu jim místo k růstu rozhodně nehledejte. A problém mohou představovat i nízké teploty.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při pěstování orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články