Když kořeny orchideje trčí z květináče: Na vině je většinou příliš vysoká teplota

Pokud se kořeny vaší orchideje začínají rozbíhat do strany a vykukovat z květináče, měli byste zkontrolovat její podmínky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou pro svou téměř nadpozemskou krásu a exotický půvab mezi pěstiteli pokojových rostlin opravdu oblíbené. Když však jejich kořeny začnou vykukovat z květináče, je to znamení, že se nám snaží něco sdělit. Často se tento neobvyklý způsob růstu připisuje vysokým teplotám, což je častý problém zejména v zimě, kdy jsou topné systémy v plném provozu.

Porozumění vzdušným kořenům u orchidejí

U orchidejí, zejména u těch pěstovaných v interiéru, dochází k tvorbě vzdušných kořenů z několika důvodů, jak informuje web MagazínDoma. Obvyklými příčinami jsou vysoké teploty v místnosti v kombinaci s nízkou vlhkostí vzduchu. V teplejším prostředí totiž substrát rychle vysychá, což nutí kořeny, aby se vydaly ven hledat vlhkost.

Chcete-li tento problém zmírnit, přemístěte rostlinu dále od radiátorů a zakryjte vzdušné kořeny mechem rašeliníkem, který vlhkost zadržuje. A pozor dejte i na přísun vláhy. „Zalévání by mělo být prováděno měkkou vodou, která zajistí, že kořeny dostanou potřebnou hydrataci, aniž by byly poškozeny tvrdými minerály,“ radí květinářka Marie P. z Vratimova.

Aby se orchidej probudila: Malé zatřesení ji vyvede z komfortu a donutí ke květu

Přemokření a problémy se substrátem

Ovšem tento problém může mnohdy paradoxně způsobovat i nadměrná vlhkost. Přemokření totiž vede k hnilobě kořenů a nedostatečné cirkulaci vzduchu, což nutí ty, které nově narostou, hledat lepší podmínky jinde. V takové chvíli se vyplatí upravit zálivku. V ideálním případě ponořte orchidej na několik minut do vody. Ale jen ve chvíli, kdy jsou její kořeny světlé a šedivé. V jakémkoli jiném případě mají ještě vody dost.

Citronová šťáva jako hnojivo pro orchideje iZdroj fotografie: Depositphotos
Orchideje jsou citlivé rostliny a mohou reagovat na okolní podmínky zvláštním způsobem – někdy právě i přerůstáním kořenů

Stříhání kořenového balu: Kdy a jak?

Ovšem pokud jsou už kořeny hnilobou nenávratně poškozené, budete je muset zastřihnout, aby se poškození nešířilo dál. Jak na to? Opatrně vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte zbytky substrátu. Zdravé kořeny orchidejí jsou světle zelené, pevné a na řezu kulaté. Pokud však najdete ty hnědé, černé či měkké. Odstraňte je. Řez pak zasypte dřevěným uhlím, jak radí web iReceptář – předejdete tak jakékoli možné infekci.

A vyzkoušet můžete i další oblíbená hnojiva. Chalupáři-Zahrádkáři doporučují například hnojení citronovou šťávou nebo špetkou skořice.

Přesazování orchideje krok za krokem

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články