Kořenokvětka je nesmrtelnou pokojovkou. Vydrží skoro nemožné a vypadá krásně za všech okolností

                   

Kořenokvětka vyvýšená (Aspidistra elatior) je pokojová rostlina naprosto nenáročná na péči. V květináči tvoří hustý, krásný trs světle zelených listů, které vyrůstají rovnou z oddenků. Název kořenokvětka dostala proto, že vytváří malé nenápadné květy fialové barvy v místě kořenů. Tato rostlina se hodí do každé domácnosti a vůbec jí neublíží, když ji zapomenete zalít.  

Postarejte se o lesk listů

Kořenokvětku můžete umístit do jakékoli místnosti. Vyhovuje jí teplota od 10 do 23 °C. V zimním období pak snese i teplotu 5 °C. Zvládá dokonce i prostředí s průvanem. Pokud ale chcete, aby měla vaše kořenokvětka lesklé krásné listy bez skvrn, nesmíte ji vystavit přímému slunci nebo sálajícímu teplu. Listům také jednou za čas pomůže jejich otírání. Zbavíte je tak prachu a jiných drobných nečistot. Použít můžete například navlhčený ubrousek (bez aromat) nebo banánovou slupku. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zálivku provádějte vždy po proschnutí substrátu. Pokud někdy zapomenete kořenokvětku zalít, vůbec jí to nebude vadit. Právě naopak, tuto odolnou rostlinu může zabít přemokřený substrát. Při dlouhodobém zamokření totiž dochází k hnilobě kořenů a ta může být pro kořenokvětku osudná. Zálivku omezte ještě víc, jestliže máte rostlinu v chladném prostředí. V nižších teplotách totiž dochází k menšímu výparu vody.  

Svědčí jí i kopřivové hnojivo

Ve vegetačním období přihnojte substrát tekutým hnojivem pro zelené pokojové rostliny. Pozorně si ale přečtěte dávkování, abyste kořenokvětku nepřehnojili. Přehnojená rostlina pak trpí na třepení listů. Alternativou je kopřivový výluh, který je snadný na přípravu. Postačí vám hrst kopřiv vylouhovaná ve vodě. Scezenou tekutinu pak aplikujte na substrát.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kořenokvětka je rostlina poměrně jednoduchá na množení, a to dělením listů. To provádějte během přesazování v jarních měsících. Oddělená část musí mít alespoň dva listy, aby se ujala. Mladým rostlinám svědčí substrát pro pokojové rostliny obohacený o listovku nebo kompost. Přesazování ale není vhodné provádět každý rok, tím rostlině spíše ublížíte. Optimální je rozmezí dvou až tří let. Zaujala vás tato polozapomenutá květina?

Každá pokojová rostlina potřebuje prostředí bohaté na živiny a kořenokvětka není výjimkou. Připravte si ideální substrát
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články